fot. Monika Bilska

Ks. abp A. Dzięga: Patrzymy na manifestacje uliczne wołające o prawo swobodnego zabijania dzieci, z których każde jest świętym darem Boga. Modlitwą możemy to zatrzymać

Patrzymy na manifestacje uliczne wołające o prawo swobodnego zabijania dzieci, z których każde jest świętym darem Boga, niepowtarzalnym i jedynym. Krzyki te idą za nami od tygodni. Nienaturalne, wręcz wynaturzone odgłosy manifestacji docierając z ulic do serc wrażliwych, stały się dla nich jak zgrzyt żelaza po szkle, jak pierwsze skrzypnięcie uchylających się bram piekieł. Modlitwą Maryjną, Różańcową, po Bożemu, z sercem, we wspólnocie, ciągle możemy to zatrzymać – mówił ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Ks. abp Andrzej Dzięga wygłosił homilię podczas Mszy świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja.

– Kończy się właśnie 29 lat posługiwania Radia Maryja i innych dzieł przy Radiu wyrosłych. Rozpoczyna się jubileuszowy rok trzydziestolecia. Dziękujemy w tej świętej liturgii za całe to dzieło Maryjnej nadziei, wyrosłej z korzeni głębokiej wiary i odwagi grupy ojców redemptorystów – ludowych misjonarzy, z niezmordowanym Ojcem Dyrektorem na czele. Dzieło to, pobłogosławione przez świętego Papieża, rozwijało się i rozwija także dzięki ewangelicznej aktywności i odwadze rozrastającej się aż po krańce świata Rodziny Radia Maryja. Doszły: telewizja,  wydawnictwa, uczelnia, dzieła wspierające komunikację i gospodarkę. Tysiące liturgii, nabożeństw, spotkań, dyskusji, konferencji. Wreszcie nowe sanktuarium (…) – Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II – wskazywał metropolita szczecińsko-kamieński.

Duchowny powiedział, że Radio Maryja i dzieła przy nim wyrosłe „są niezmiennie obecne w przestrzeni spraw duchowych, w sprawowaniu kultu Boga Najwyższego”.

– Radio Maryja jest obecne w codziennej modlitwie, prowadząc ją i inspirując. Jest obecne także w kształtowaniu chrześcijańskich, katolickich postaw etycznych codziennego życia – osobistego, rodzinnego, wspólnotowego i narodowego. Szczególnie wymiar narodowych spraw, przez wiele wystraszonych lub zakłamanych środowisk zapomniany, osierocony, źle rozumiany, przekręcany, jest przez Radio Maryja przytulany, chroniony, oczyszczany i ukazywany z wiarą. Bo naród przy Bogu się rozpoznał i dzięki Bożej łasce trwał. I dalej może trwać jedynie przy Bożej pomocy. Jedynie na Bożej drodze. Pamiętajcie o tym wszyscy, którzy jesteście postawieni przy sprawach państwa i narodu: tylko po Bożemu decydując i działając, będziecie w stanie prowadzić owocnie polskie sprawy – akcentował ks. abp Andrzej Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński nawiązał także do trudnej sytuacji, w której znalazł się cały świat z powodu pandemii koronawirusa. Wspomniał o tragedii związanej z licznymi ofiarami śmiertelnymi choroby, ale powiedział również o „bólu serc wierzących” wynikającym z ograniczeń wspólnotowej modlitwy w świątyniach.

– To w tym dziwnym roku (…) nawet Wielki Czwartek przeżywaliśmy w pustych kościołach i przed ekranami telewizorów. Nawet Uroczystość Bożego Ciała w wielu miejscach została ograniczona lub wręcz odwołana. Kongres Eucharystyczny też odwołany. A to wszystko podobno dla ochrony zdrowia  i życia. A jednocześnie rozpoznajemy ograniczenia w pełnym Bożego Pokoju, adoracyjnym wchodzeniem w sakramentalną tajemnicę świętego zjednoczenia – Komunii świętej. Ale kto przypuszczał, że w ostatnich miesiącach rozwinie się aż taka dyskusja teologiczna na temat Eucharystii; kto przypuszczał, że aż tylu kapłanów doświadczy pogłębionego przeżywania Mszy świętej; że aż tyle serc będzie wołało o pełną czci i uwielbienia Komunię świętą. Kto przypuszczał, że to we Francji ludzie wiary zaczną klękać przed progami świątyń na wspólnotową modlitwę; że francuscy biskupi aż tak się upomną wobec świeckiej władzy o Boży ład i o prawa wiernych – zwrócił uwagę ksiądz arcybiskup.

Ks. abp Andrzej Dzięga dodał, że coraz łatwiej struktury i instytucje państwowe wchodzą w przestrzenie prywatne gospodarki, kultury, ducha i mieszkania rodzinnego.

– Powoli się budzą kolejne środowiska. Stawiają pytania, szukają odpowiedzi. Chcą uczestniczyć w decyzjach według własnych kompetencji, a nie tylko wykonywać czyjeś decyzje, nawet jeśli skądinąd słuszne. To są przestrzenie rozumnej wolnej wolności osoby, rodziny, wspólnot, całego narodu. Temu służy suwerenność i polityczna niepodległość państwa. Patrzymy na manifestacje uliczne wołające – o zgrozo – o prawo swobodnego zabijania dzieci, z których każde jest świętym darem Boga, niepowtarzalnym, jedynym. (…) Krzyki te idą za nami od tygodni. Nienaturalne, wręcz wynaturzone odgłosy manifestacji docierając z ulic do serc wrażliwych, stały się dla nich jak zgrzyt żelaza po szkle, jak pierwsze skrzypnięcie uchylających się bram piekieł. Jeszcze pamiętamy atmosferę z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie sprzed dziesięciu lat, tamtą agresję, tamte drwiny i bluźnierstwa pod Krzyżem. To zaledwie dziesięć lat. Modlitwą Maryjną, Różańcową, po Bożemu, z sercem, we wspólnocie, ciągle możemy to zatrzymać – przekonywał duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl