fot. PAP/Grzegorz Momot

Krynica: zostanie podpisana umowa na wsparcie finansowe dla polskiej energetyki i nauki

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy prawie miliard euro na strategiczne inwestycje w polskim sektorze energetyki i nauki. Podczas odbywającego się w Krynicy XXVII Forum Ekonomicznego odbędzie się uroczystość podpisania umów w tej sprawie.

Wezmą w nim udział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Vazil Hudák oraz prezes Energi Daniel Obajtek.

Spółka Energa podpisze z EBI umowę ws. finansowania, która stanowi podstawę do przeprowadzenia emisji obligacji hybrydowych na kwotę 250 mln euro. Pieniądze w ramach tzw. Planu Junckera będą przeznaczone na modernizację sieci dystrybucyjnej.

Inwestycje w tym segmencie mają zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu strat sieci i poprawie jakości obsługi.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że jest to innowacyjny, długoterminowy sposób finansowania.

– Forma finansowania jest tutaj bardzo specyficzna. Są to obligacje hybrydowe, po raz pierwszy wykorzystywane w Polsce. Są one o tyle ważnym instrumentem, że nie tylko pozwalają na zwrot tego finansowania w długim okresie czasu, ale one nie wchodzą w zadłużenie spółki, czyli wskaźnik zadłużenia nie bierze pod uwagę tego typu finansowania, ale są również traktowane jako taki instrument quasi-kapitałowy. To ma bardzo duże znaczenie dla takich dużych podmiotów gospodarczych – wskazał Jerzy Kwieciński.   

Poza tym w Krynicy zostanie zawarta druga umowa, która zakłada wsparcie dla polskiej nauki. Są to kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które opiewają na kwotę 730 mln euro.

RIRM

drukuj