fot. flickr.com

Policja ostrzega przed osobami oszukującymi na wnuczka i na policjanta

W ostatnim czasie aktywność oszustów działających na wnuczka i na policjanta znów narasta. Funkcjonariusze policji apelują o ostrożność i proszą, aby nie podejmować żadnych pochopnych działań bez uprzedniej rozmowy z bliskimi. Podkreślają też, że każde podejrzane działanie powinno zostać zgłoszone policji.

W samym tylko Jastrzębiu Zdroju w przeciągu minionych tygodni ofiarami oszustów padło sześcioro seniorów – mówi rzecznik tamtejszej komendy Policji mł. asp. Bogusława Dudek.

W ostatnich dwóch tygodniach praktycznie codziennie zgłaszają się do nas osoby starsze, które zgłaszają nam usiłowanie takich oszustw. Niestety w sześciu przypadkach osoby starsze dały się nabrać oszustom. Kwoty, które przekazują mieszkańcy naszego miasta to ok. 30-40 tys. zł. Apelujemy o ostrożność. Każdy, kto zetknie się z podobnym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Należy pamiętać, że powiadomienie nas przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności. Przypominamy także, że policjanci nigdy nie dzwonią do nikogo, prosząc o przekazanie postronnym osobom gotówki. Apelujemy jednocześnie do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym – informuje Bogusława Dudek.

Sposób działania sprawców jest podobny. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko czy nawet numer odznaki, po czym przekonuje starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.

Inni oszuści najpierw wykonują telefon podając się za wnuczka. Zmieniony głos tłumaczą np. chorobą i proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy.

Tymczasem proces króla tzw. mafii wnuczkowej kontynuowany jest dziś przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Chodzi o Arkadiusza Ł. ps. ,,Hoss”. Mężczyznę oskarżono o wyłudzanie pieniędzy i kosztowności w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu.

Według prokuratury, Arkadiusz Ł. jest pomysłodawcą oszustw na tzw. wnuczka. Jego proces ruszył w czerwcu. Wcześniej nie mógł się rozpocząć m.in. z powodu niestawiennictwa ,,Hossa”.

RIRM

drukuj