fot. Monika Bilska

KGP: Od piątku działania policji w związku z wyjazdami na ferie

Od piątku policjanci rozpoczną działania w związku z rozpoczynającymi się wyjazdami na ferie – poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że policjanci będą dopasowywać siły i środki do tych województw, w których akurat będzie odbywał się wypoczynek.

Dwutygodniowe ferie zimowe zaplanowano w czterech turach: od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Komenda Głowna Policji, policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Mają skupić się na kontrolach autobusów oraz na kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.

„Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w podczas zimowego wypoczynku jest priorytetem polskiej Policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na wypoczynek” – podkreśla KGP.

Podczas kontroli policjanci będą przede wszystkim sprawdzać stan techniczny autobusów, ich wyposażenie oraz uprawnienia kierujących i stan ich trzeźwości. Jak zaznacza podinsp. Radosław Kobryś z KGP, kierowcy – szczególnie poruszający się w województwach, gdzie odbywają się ferie – powinni zachować szczególną ostrożność.

„W przypadku osób podróżujących na wymarzony zimowy wypoczynek istotne jest to, by przygotować na podróż siebie i swój samochód – sprawdzić płyny eksploatacyjne, przygotować siebie i pasażerów do długiej drogi. Załóżmy z góry, że będą korki i utrudnienia, a jeśli ich nie będzie, cieszmy się z tego” – powiedział Kobryś.

Zaznaczył, że policjanci będą dopasowywać siły i środki do tych województw, w których akurat będzie odbywał się wypoczynek.

„Odpowiednio do tych miejsc będziemy stosować również liczbę policjantów i sprzętu, który będzie na drogach” – powiedział.

Radosław Kobryś dodał, że policji będzie więcej w tych miejscach, gdzie będą następowały zmiany turnusów wypoczynkowych.

„Dodatkowo trzeba przypomnieć, że na stronach internetowych policji jest dostępny wykaz miejsc kontroli autokarów i numery telefonów do osób odpowiedzialnych za kontrolę. Będzie można w takie miejsce podjechać, a my zweryfikujemy czy kierowca jest trzeźwy, czy wyposażenie i stan techniczny jest zadowalający, umożliwiający dalszą jazdę” – zaznaczył.

Jak informuje KGP, o kontrolę można też zwrócić się osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

„Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji” – informuje Komenda Główna Policji.

PAP

drukuj