fot. PAP/EPA

V. Orban: Boris Johnson jednym z najodważniejszych polityków w Europie

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest „jednym z najodważniejszych polityków w Europie”, a UE powinna dążyć do silnych więzi strategicznych z Wielką Brytanią po brexicie – ocenił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie.

„Uważam Borisa Johnsona za jednego z najodważniejszych polityków europejskich” – oznajmił Orban, podkreślając, że „cały świat był przeciwko” Johnsonowi, a mimo to jego partia zdecydowanie wygrała grudniowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, kładąc kres parlamentarnemu impasowi odnośnie do brexitu.

Viktor Orban ocenił, że Unia Europejska „błędnie interpretuje” sytuację, jeśli sądzi, że dobre stosunki po brexicie leżą w interesie przede wszystkim Wielkiej Brytanii, gdyż są one w równym stopniu w interesie 27 państw pozostających w UE.

Wyraził przekonanie, że w nadchodzącym okresie potrzebna jest strategiczna współpraca z Wielką Brytanią, kiedy już nie będzie ona należała do UE. Według niego współpraca ta będzie udana i otworzy „wspaniałe drzwi możliwości”.

Wielka Brytania ma wyjść z UE 31 stycznia 2020 r. Następnie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym strony mają negocjować ramy przyszłych relacji. Formalnie poza wyjściem Brytyjczyków z unijnych instytucji, w tym z Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Rady Europejskiej, niewiele się w tym czasie zmieni. Jednak po zakończeniu okresu przejściowego, jeśli nie będzie gotowa nowa umowa, w handlu między UE i Wielką Brytanią mogą wrócić cła i wszystkie inne utrudnienia pozataryfowe.

Orban powiedział też, że Węgry chciałyby, aby stanowisko Unii Europejskiej odnośnie do konfliktu amerykańsko-irańskiego było bardziej zbliżone do stanowiska USA.

„Chciałbym, aby stanowisko europejskie, które nie jest jasne w kwestii Iranu, zbliżyło się do izraelsko-amerykańskiego” – oznajmił.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl