KRS wyda stanowisko ws. szefa gdańskiego sądu

O godzinie 17.00 powinniśmy poznać stanowisko Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa ws. szefa gdańskiego Sądu Okręgowego, Ryszarda Milewskiego. Sprawa dotyczy jednego z wniosków, jakie złożył minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Chodzi o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.

To pokłosie prowokacji dziennikarskiej, w której sędzia Ryszard Milewski, rozmawiający z dziennikarzem podającym się za pracownika Kancelarii Premiera, ustalał szczegóły dotyczące między innymi składu sędziowskiego sprawy szefa Amber Gold.

Prof. Krystyna Pawłowicz, członek Krajowej Rady Sądownictwa powiedziała, że dzisiejsze stanowisko prezydium zostanie przedłożone całej radzie w przyszłym tygodniu. Dopiero wtedy KRS wyda stosowną opinię.

W moim przekonaniu nie ma wątpliwości, że sędzia Milewski naruszył zasadę niezawisłości sędziowskich, że skompromitował tą zasadę. Dwa wnioski, które minister Gowin przedstawił do zaopiniowania, bo my nie zwalniamy a opiniujemy wnioski ministra – mam nadzieję, że będą pozytywne. Twierdzimy, że doszło do naruszenia niezawisłości sędziowskiej. – powiedziała Krystyna Pawłowicz.

Prof. dodała, że w sytuacjach różnych spraw dyscyplinarnych KRS była zazwyczaj stanowcza i nie broniła sędziów – czego nie można powiedzieć o środowisku sędziowskim.

Obecnie trwa posiedzenie Krajowej Rady Prokuratury. Obraduje ona w sprawie szefowej prokuratury w Gdańsku -Wrzeszczu Marzanny Majstrowicz, która pierwotnie odmówiła śledztwa ws. Amber Gold. Prokurator Generalny Andrzej Seremet wnosi o jej odwołanie.

O swojej decyzji Krajowa Rada Prokuratorów poinformuje na konferencji prasowej. Bez zgody Rady nie można odwołać prokuratora z funkcji przed upływem kadencji.

 

Wypowiedź Krystyny Pawłowicz


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl