Krosno: muzyka kameralna w drewnianym kościółku z XV stulecia

Kompozycje muzyki barokowej i romantycznej zainaugurują w piątkowy wieczór w Krośnie trzecią edycję cyklu letnich koncertów „Smyczki na Wojciechu”. Koncerty odbywać się będą w zabytkowym, drewnianym kościółku z XV w., pod wezwaniem św. Wojciecha.

Przed krośnieńską publicznością w koncercie otwierającym cykl wystąpi zespół Carpatia Quintet w składzie: Regina Szlachta – I skrzypce, Dorota Prajsnar – II skrzypce, Anna Stępień – altówka, Joanna Paluch – wiolonczela i Wojciech Gąbka – kontrabas. W programie wieczoru znajdą się dzieła takich mistrzów jak: Henry Purcell, Piotr Czajkowski, Edvard Grieg, Claude Debussy, Aleksandr Borodin.

Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie, które jest organizatorem imprezy poinformowała PAP, że w programie tegorocznego cyklu „na Wojciechu” znajdą się łącznie cztery koncerty.

Podobnie jak podczas minionych edycji, także i w tym roku instrumentarium smyczkowe, które jest fundamentem tych spotkań, zostanie wzbogacone. W kolejnych bowiem koncertach, które odbywać się będą w piątkowe wieczory do 1 września, zabrzmią jeszcze – obok instrumentów smyczkowych – akordeon, gitara klasyczna i flet.

W czasie kolejnych spotkań z muzyką w kościele św. Wojciecha krośnieńska publiczność będzie mogła wysłuchać duetu: skrzypaczki Celiny Kotz i akordeonisty Łukasza Brzeziny, którzy zaprezentują m.in. Sonatę z diabelskim trylem włoskiego kompozytora epoki baroku Giuseppe Tartiniego; kompozycje austriackiego skrzypka Fritza Kreislera; Impression Tango brytyjskiego kompozytora z I połowy XX wieku Geralda Finzi, czy fragmenty Czterech pór roku w Buenos Aires argentyńskiego kompozytora tanga – Astora Piazzolli.

Atrakcją zwłaszcza dla miłośników rosyjskiego brzmienia będzie „Koncert z rosyjską duszą”, w którym wystąpią polska flecistka Edyta Fil i rosyjska wiolonczelistka Ekaterina Antokolskaya.

Na zakończenie cyklu wystąpi duet wokalno-instrumentalny: Pavol Remenár (baryton) i Miriam Rodriguez Brüllova (gitara klasyczna). Artyści w koncercie zamykającym letnie spotkania z muzyką kameralną wykonają znane i lubiane arie operowe i operetkowe, jednak szczegóły programu będą dla słuchaczy niespodzianką.

Kaszczyszyn dodała, że niespodziankę dla publiczności przygotowało także RCKP – przed kościołem, gdzie odbywać się będą koncerty zostanie otwarta plenerowa wystawa fotografii, nawiązująca tematycznie do imprezy; na zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. podkarpackie krajobrazy, lokalne kapliczki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl