Podkarpackie: Powstał mobilny przewodnik po zabytkach Krosna

Powstała aplikacja na urządzenia mobilne, która pełni rolę przewodnika po starówce Krosna (Podkarpackie). Aplikacja „Historia Krosna w nowoczesnej odsłonie” dostępna jest w języku polskim, słowackim i angielskim.

Jak poinformował PAP wiceprezydent Krosna Bronisław Baran, obecnie przewodniki mobilne coraz częściej zastępują te tradycyjne.

„Krosno nie mogło zostać w tyle. Dlatego chcieliśmy stworzyć aplikację – przewodnik, dzięki któremu turysta sam, za pomocą smartfona, odkrywać będzie mógł ciekawe miejsca w naszym mieście” – dodał.

Na specjalnie zaprojektowanym, przejrzystym i intuicyjnym interfejsie turyści znajdą opisy najważniejszych atrakcji turystycznych. Aplikacja – za pomocą technologii bluetooth – łączy się ze specjalnymi nadajnikami zamontowanymi przy kolejnych przystankach spaceru po krośnieńskiej starówce. Kiedy zwiedzający zbliży się do danego obiektu, otrzyma powiadomienie z aplikacji, że jest na miejscu. Wówczas można będzie odsłuchać informacje lub przeczytać opis przystanku.

W aplikacji wykorzystano również zdjęcia archiwalne, dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się ze zmianami zachodzącymi w obrębie starówki. Mobilny przewodnik zawiera również mapę, która poprowadzi z jednego miejsca do kolejnego oraz zakładkę „Wydarzenia”, gdzie można znaleźć terminarz najważniejszych imprez, które odbywają się w Krośnie.

Aplikacja jest bezpłatna i można ją zainstalować na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Dostępna jest w języku polskim, słowackim i angielskim.

Aplikacja powstała w ramach projektu „Historia Miast w nowoczesnej odsłonie”, który dofinansowany został z programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja. W ramach projektu samorząd kupił też panoramiczną lunetę widokową zamontowaną na Wieży Farnej, która będzie dostępna dla zwiedzających wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego. Trwają też pracę nad tak zwaną „wirtualną rzeczywistością”, za pomocą której turyści i mieszkańcy będą mogli przenieść się do Krosna z przełomu XIX i XX. Będzie to można uczynić dzięki specjalnym goglom dostępnym również w Wieży Farnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl