fot. CSWOT

Krew, pot i łzy, czyli szkolenie medyczne na toruńskim poligonie

W dniach od 25 do 29 kwietnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) w Toruniu zorganizowało kolejną edycję kursu Combat Lifesaver – ratownika pola walki. Do szkolenia w CSWOT zakwalifikowanych zostało ponad 20 terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski, a także żołnierze z wojsk operacyjnych.

W czasie pięciodniowego kursu żołnierze nabywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki.  Uczą się praktycznego zakładania stazy taktycznych, używania specjalistycznych opatrunków wojskowych czy też podejmowania ewakuacji medycznej. Ponadto, w  czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy przygotowują ich do podejmowania szybkiej reakcji podczas prowadzonych działań taktycznych, które zasadniczo różnią się od  niesienia pomocy w sytuacjach codziennych.

szkolenie WOT, autor CSWOT

„Kurs prowadzony jest bardzo intensywnie, a wiedza weryfikowana na bieżąco. Jestem pod wrażeniem tego szkolenia, ponieważ swoją wiedzę mogę zdobywać od ludzi, którzy posiadają w tym zakresie ogromne doświadczenie” – powiedział kpr. Szymon Rutkowski z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia.

W skład tzw. wspaniałej dwunastki, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej podczas działań bojowych i  działań kryzysowych. Dla Wojsk Obrony Terytorialnej szczególnie cenna jest możliwość wykorzystania umiejętności medycznych posiadanych przez żołnierzy.

szkolenie WOT, autor CSWOT

„Posiadam wykształcenie medyczne, ponieważ z zawodu jestem położną, natomiast różnica między ratownictwem taktycznym a cywilnym jest diametralna. Bardzo się cieszę, że zostałam zakwalifikowana na to szkolenie, ponieważ uczę się na nim całkowicie nowych rzeczy, z którymi dotychczas nie miałam styczności” – podsumowała kpr. Ewa Pokora z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl