fot. dwot

Akcja WOT zbiórki krwi w ramach operacji „odporna wiosna” 

W ramach operacji „odporna wiosna” żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższą sobotę będą oddawać krew. Terytorialsi z Podkarpacia już po raz kolejny udowadniają, że „pomoc mają we krwi”.

W obecnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie (RCKiK) boryka się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Rezerwy w bankach krwi zmalały do minimum. Ratując trudną sytuację 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy
z dyrekcją RCKiK zaplanowała zbiórkę krwi wśród terytorialsów z Podkarpacia. Donacja krwi odbędzie się 28 marca w godz. 9.00-12.00, w krwiobusie na terenie Dowództwa Brygady OT przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie.

– W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 dużo mniej dawców zgłasza się do centrum krwiodawstwa. Odwołano również zbiórki krwi w zakładach, szkołach oraz inne zorganizowane akcje, co negatywnie wpływa na ilość oddawanej do banku krwi. Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Tacy żołnierze w podkarpackiej brygadzie poszukiwani są najbardziej. Wiemy, że walka z koronawirusem ciągle trwa i uważam, że w tym okresie taka akcja jest naszym obowiązkiem i zmaterializowaniem naszego motta, gotowości do służby naszej podkarpackiej społeczności  – podkreślił płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Akcje honorowego krwiodawstwa realizowane są również w terenowych stacjach krwiodawstwa. W ten sposób zminimalizuje się przemieszczanie osób po Podkarpaciu. Dla Wojsk Obrony Terytorialnej jest to bardzo ważny projekt. Wynika to z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównym celem zbiórki krwi jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców regionu, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze, którzy jeszcze nie zostali skierowani do zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19 oraz w tych prowadzonych w ramach operacji „odporna wiosna”.

Narodowe Centrum Krwi kieruje swój apel nie tylko do żołnierzy. Jeśli jesteś: honorowym dawcą lub  jesteś zdrowy, chcesz oddać krew; nie podróżowałeś w ostatnim czasie do innych krajów i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub kimś objętym kwarantanną: zgłoś się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce.

kpt. Witold Sura/radiomaryja.pl

drukuj