fot. facebook.com/KrakowskieBiuroFestiwalowe

Kraków: „Spacer wokół szopki” – w niedzielę

Historię krakowskich szopek zainteresowani będą mogli poznać podczas „Spaceru wokół szopki”, który odbędzie się dziś w Krakowie. Spacerowicze zobaczą tradycyjne konstrukcje w przestrzeni miasta oraz na wystawie w Celestacie.

Organizatorzy szczególnie zapraszają na wydarzenie, ponieważ krakowskie szopkarstwo trafiło, jako pierwsza polska tradycja, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

– Szopka to dzieło mistrzów, zachwyca – powiedziała PAP Małgorzata Niechaj, kustosz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), które realizuje projekt.

„Spacer wokół szopki”, prowadzący szlakiem krakowskich szopek, rozpocznie się o godz. 14 przed siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej. „Wycieczka” potrwa ok. dwie godziny, jej uczestnicy zobaczą szopki usytuowane w różnych lokalizacjach miasta. Wydarzenie zakończy się w Celestacie, gdzie mieści się wystawa szopek biorących udział w 76. Konkursie Szopek Krakowskich.

Podczas spaceru historię krakowskiego szopkarstwa przybliży Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które popularyzuje tradycję.

Kolorowe dzieła sztuki od kilku lat, każdej zimy, pojawiają się w przestrzeni Krakowa – na placach (zabezpieczone w szklanych witrynach), w witrynach instytucji i sklepów. Prezentując kompozycje w plenerze, MHK chce zwrócić uwagę na tradycję, chce też w sezonie zimowym przyciągnąć turystów.

Każdego roku liczba szopek w zimowym plenerze miasta wzrasta. W tym roku szopki są w 15 lokalizacjach. Konstrukcje te szopkarze tworzą specjalnie z myślą o plenerowej prezentacji, na zamówienie MHK. Tradycyjne dzieła sztuki szczególną uwagę zwracają w nocy, kiedy są podświetlone w gablotach. Oprócz tego szopki można zobaczyć na terenie prywatnych posesji i różnorodnych instytucji.

Szopka krakowska przedstawia architekturę Krakowa. Oprócz scen biblijnych kompozycja zawiera postacie biblijne, legendarne i historyczne. Historia szopkarstwa krakowskiego sięga poł. XIX w. Szopki tworzyli murarze i cieśle z Krakowa i okolic. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie Bożego Narodzenia chodzili z szopkami po domach. Szopki zmieniały się wraz z rozwojem technologii. Dziś oryginalne konstrukcje profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl