Pokaz „Damy z gronostajem” w nowej aranżacji w Muzeum Narodowym w Krakowie

„Damę z gronostajem”, jeden z najpiękniejszych portretów na świecie i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach, od jutra będzie można oglądać w nowej aranżacji w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Przed pokazem dzieło badali specjaliści i – jak twierdzą – jest ono w bardzo dobrym stanie.

Obraz, który wraz z całą kolekcją Książąt Czartoryskich został kupiony w grudniu zeszłego roku przez polskie państwo, jest prezentowany na pierwszym piętrze muzeum.

„Dama” jest umieszczona w podwójnej ramie i w specjalnej kasecie, która chroni dzieło m.in. przed zmianami wilgotności. Do sali będzie mogło wejść jednocześnie maksymalnie 28 osób.

„Nowa aranżacja jest bardziej przestrzenna i pozwala na dostęp do dzieła większej liczbie osób” – mówił dzisiaj dyrektor Muzeum Narodowego, Andrzej Betlej.

W korytarzu wiodącym do sali z „Damą” zwiedzający będą mogli przeczytać, kim była sportretowana przez Leonarda da Vinci Cecylia Gallerani, co o obrazie wiedzą specjaliści i poznać najważniejsze fakty z życia artysty oraz dziejów obrazu. Na jednej ze ścian umieszczone zostały słowa nadwornego poety na dworze Sforzów, Bernardo Bellincioniego: „O naturo jakże musisz zazdrościć Vinciemu, który namalował jedną z twoich gwiazd, piękną Cecylię o ślicznych oczach, przy których gaśnie Słońca blask”.

W osobnej przestrzeni jest kącik, w którym można zrobić sobie portret lub selfie z reprodukcją „Damy” oraz z zabawnymi hasłami, a nawet z tekturowym gronostajem.

Wchodzących do muzeum wita hasło „Leonardo is here/jest tutaj”.

„<<Dama>> ze względów bezpieczeństwa nie może być pokazywana razem z innymi dziełami z kolekcji książąt Czartoryskich w Arsenale. Gmach Główny będzie jej domem przynajmniej przez najbliższe 2,5 roku, do zakończenia remontu Pałacu Książąt Czartoryskich” – mówiła PAP Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego.

Kurator pokazu, Dorota Dec podkreśliła, że Leonardo da Vinci pozostawił po sobie wiele rysunków i projektów oraz niedokończonych obrazów, dlatego posiadanie dzieła ukończonego i tak pięknego jest wielkim szczęściem.

Jak mówiła, Leonardo da Vinci uczynił zaledwie 17-letnią Cecylię Gallerani nieśmiertelną.

„Była osobą o niezwykłej urodzie i osobowości, zainspirowała artystę do namalowania niezwykłego obrazu. Ten portret jest dziełem, w którym artysta podsumowuje wszystkie swoje poszukiwania i badania dotyczące ludzkiego ciała i istoty światła. Leonardo w tym portrecie doprowadził do doskonałości dążenia wielu artystów renesansowych do naśladownictwa natury” – tłumaczyła Dorota Dec.

Kurator dodała, że artyście udało się oddać charakter Cecylii i w ten sposób wskazał on swoim następcom, że powinni nie tylko naśladować naturę, ale próbować przeniknąć wnętrze człowieka, dlatego „Dama” „jest kamieniem milowym w rozwoju portretu europejskiego”.

Do 22 czerwca dzieło będzie można oglądać za darmo po pobraniu bezpłatnej wejściówki w kasie muzeum. Już teraz przyjmowane są zapisy. Rezerwacje terminów dla grup sięgają października, a spośród obcokrajowców najwięcej zainteresowanych to Japończycy.

Da Vinci namalował „Damę z gronostajem” ok. 1490 r. na desce orzechowej o wymiarach: 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. Do polskich zbiorów obraz trafił ok. 1800 r. kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego dla matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl