Kraków: prezydent i szef MON wizytowali Wojska Specjalne 

Służycie Polsce nawiązując do najlepszych tradycji cichociemnych mówił prezydent Andrzej Duda do żołnierzy Wojsk Specjalnych. Wspólnie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem prezydent przebywał dziś w Krakowie w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych.

Wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów przed pomnikami gen. Augusta Emilia Fieldorfa ps. „Nil” oraz gen. Włodzimierza Potasińskiego. 

W Krakowie polski prezydent spotkał się z żołnierzami wojsk specjalnych. Okazją było Święto Wojsk Specjalnych.

Służycie Polsce nawiązując do najlepszych tradycji tradycji cichociemnych, do tradycji I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, do tradycji I Samodzielnej Kompanii Komandosów – mówił prezydent Andrzej Duda.

Do tradycji, która ukształtowała etos wojsk specjalnych; wojsk należących do najlepszych na świecie – podkreślił prezydent.

To jest bardzo trudna służba, o której przeciętny obywatel niewiele wie – zaznaczył Andrzej Duda.

Służba w wojskach specjalnych to także ogromne ryzyko. Stąd deklaracja Andrzeja Dudy, by uczynić tę służbę bezpieczniejszą i doskonalszą.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, dzięki infrastrukturze, którą uda się nabyć dla żołnierzy wojsk specjalnych, żeby jeszcze lepiej mogli wykonywać swoją służbę i żeby ta służba była także dla nich bezpieczniejsza – powiedział prezydent RP.

Święto Wojsk Specjalnych było okazją do uhonorowania bohaterów. Prezydent wręczył nominację generalską płk. Tadeuszowi Bieńkowiczowi ps. „Rączy”, żołnierzowi Armii Krajowej, kawalerowi Orderu Virtutti Militari. [więcej tutaj]

Rzeczpospolita marzy o takich żołnierzach, chciałaby ich mieć jak najwięcej. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni – mówił Andrzej Duda.

Do 1950 roku Tadeusz Bieńkowicz działał w konspiracji Ruchu Oporu Armii Krajowej. Po aresztowaniu przez UB został skazany na karę śmieci, później zamienioną na dożywocie.

 

Doczekałem się tego momentu, że z rąk prawdziwego patrioty, prezydenta otrzymałem. Dziękuję bardzo – akcentował Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”.

Do dziś Tadeusz Bieńkowicz prowadzi aktywną działalność społeczno-kombatancką, kształtując postawy patriotyczne u młodzieży.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl