fot. flickr.com/archidiecezjakrakow

Kraków: Na choince pod oknem papieskim zapalono światełka

Pod oknem papieskim, na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie, rozbłysła w sobotę wieczorem choinka. Z powodu pandemii koronawirusa zapalenie światełek miało formę symboliczną – nie uczestniczyły w nim, jak co roku, dzieci.

Światełka zaświeciły się na choince po raz 14. Zrezygnowano jednak z corocznego uroczystego wydarzenia związanego z rozświetleniem bożonarodzeniowego drzewka, w którym na zaproszenie metropolity krakowskiego ks. abp Marka Jędraszewskiego uczestniczyło wiele dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowo-wychowawczych i krakowskie rodziny. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział niewiele osób, zachowując dystans społeczny.

Jak mówił podczas uroczystości ks. abp Marek Jędraszewski, choinka to symbol życia i to na przekór trudnym warunkom.

„Choinka zawsze takim symbolem była, a teraz te trudne warunki doświadczamy i tym bardziej to, że jest drzewko pięknie ozdobione, rozświetlone, to znak, że nad ciemnościami musi zawsze światłość zatriumfować. Boża światłość, bo Chrystus narodzony w Betlejem jest właśnie taką światłością, którą nam na świat zesłał jego i nasz Ojciec” – wskazał.

„Życzmy sobie żeby ta światłość ogarnęła nas wszystkich” – dodał ks. abp Marek Jędraszewski.

Światełka zostały rozwieszone na dorodnej, 16-metrowej jodle, która podobnie jak w roku ubiegłym, pochodzi z lasów Nadleśnictwa Nawojowa. Na jednej z gałęzi zawieszono latarnię z Betlejemskim Światłem Pokoju przekazanym metropolicie krakowskiemu przez młodzież z centrum wolontariatu działającego przy sanktuarium św. Jana Pawła II.

Jak co roku z tej okazji Archidiecezja Krakowska wraz z sponsorami przygotowała paczki dla dzieci, szczególnie z domów dziecka, które zostaną przed świętami dostarczone do poszczególnych placówek.

Choinka ustawiana przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich jest nawiązaniem do bożonarodzeniowych drzewek stawianych Janowi Pawłowi II w Watykanie. Pierwsze z nich pojawiło się tam w 1982. Od tamtej pory oświetlone drzewko wpisało się na stałe w obchody Bożego Narodzenia w Rzymie.

Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na tę choinkę i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nią żłóbka. W 2007 r. podobny zwyczaj wprowadził w Krakowie osobisty sekretarz Papieża ks. kard. Stanisław Dziwisz.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl