fot. materiały prasowe

Kraków: 40. Bieg Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki

Postać bohatera narodowego Polski i USA upamiętnią uczestnicy 40. Biegu Sztafetowego Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie – które jest inicjatywą krakowskiego środowiska studenckiego – odbędzie się w środę 23 marca.

Wyścig rozegra się w czterech kategoriach: kobiet, mężczyzn, osób niepełnosprawnych oraz VIP-ów. Przy czym w kategorii mężczyzn osobną grupę stanowić będą mundurowi, m.in. policjanci i strażacy.

Mężczyźni będą mieli do przemierzenia najdłuższą trasę – sprzed gmachu głównego Politechniki Krakowskiej na kopiec Kościuszki.

– Zmiany sztafet mężczyzn nastąpią w miejscach, które upamiętniają Tadeusza Kościuszkę. Sztafeta rozpocznie się na terenie Politechniki Krakowskiej noszącej imię tego bohatera narodowego. Później zmiana sztafety nastąpi na Rynku Głównym, przy tablicy upamiętniającej przysięgę Kościuszki i objęcie przez niego przywództwa insurekcji. Kolejna zmiana będzie na Wawelu, gdzie jest pomnik Kościuszki. Następnie na ulicy Kościuszki, potem na ulicy Waszyngtona – bo ta ulica przypomina o prezydencie kraju, do którego niepodległości nasz rodak się przyczynił. Bieg zakończy się na kopcu Kościuszki – powiedział współorganizator sztafety Dariusz Pyko.

Zadaniem kobiet, osób niepełnosprawnych i VIP-ów ma być okrążenie Rynku Głównego, przy czym niepełnosprawni i VIP-y będą musieli okrążyć Rynek jeden raz, a kobiety – cztery razy.

„Liczymy, że w tegorocznej, jubileuszowej sztafecie frekwencja będzie rekordowa. Spodziewamy się uczestników z całej Polski” – powiedział Pyko i podkreślił, że zdecydowaną większość biegaczy stanowić będą studenci krakowskich uczelni, natomiast aż ok. 2 tys. studentów Politechniki Krakowskiej będzie zabezpieczać trasy biegów.

Sztafeta śladami pomników pamięci Tadeusza Kościuszki odbywa się od 1977 r., 24 marca, czyli w dniu insurekcji kościuszkowskiej. Tegoroczną edycję zaplanowano na 23 marca, ponieważ 24 wypada w Wielki Czwartek, a wtedy większość studentów wyjeżdża z Krakowa na święta wielkanocne.

Bieg organizują Klub Uczelniany AZS Politechniki Krakowskiej (PK) im. T. Kościuszki oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK.

PAP/RIRM

drukuj