Krajowa Rada Izb Rolniczych za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego

Krajowa Rada Izb Rolniczych opowiedziała się za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego bez ograniczeń. Rolnicy chcą wykreślenia obostrzeń z projektów ustaw o ochronie praw zwierząt. Chodzi o dwa projekty. Pierwszy z nich złożyło Prawo i Sprawiedliwość, kolejny Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Swoje stanowisko Krajowa Rada Izb Rolniczych przygotowała w oparciu o wnioski, postulaty i uwagi producentów zwierząt, przetwórców oraz innych podmiotów związanych z sektorem produkcji zwierzęcej w Polsce. Dokument trafił już do marszałka Sejmu.

Szczepan Wójcik hodowca zwierząt futerkowych oraz prezes Instytutu Gospodarki Rolnej wskazuje, że stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych, to głos ludzi, którzy znają się na rolnictwie.

– Pamiętajmy kto tworzy Krajową Radę Izb Rolniczych. Są to specjaliści z różnych zakresów gospodarki rolnej, którzy zdają sobie sprawę z tego, na czym rolnictwo polega. A polega ono m.in. na hodowli zwierząt gospodarskich i generalnie na hodowli, czy też uprawach. To jest bardzo pocieszające, że taka znacząca organizacja popiera nasze postulaty – powiedział Szczepan Wójcik.

Pod koniec lutego ponad 460 pracowników naukowych zajmujących się zwierzętami futerkowymi wystosowało do posłów list otwarty ws. norek. Zaapelowali w nim o ponowne przeanalizowanie czy likwidacja ferm tych zwierząt będzie słusznym rozwiązaniem. Naukowcy wskazali m.in., że hodowla zwierząt futerkowych w Polsce jest obecnie najnowocześniejsza na świecie.

RIRM

drukuj