fot. pixabay.com

Krajowa Grupa Spożywcza zostanie poszerzona o kolejne podmioty

Wicepremier Jacek Sasin zapowiada poszerzenie Krajowej Grupy Spożywczej o nowe podmioty. Poprzez obecność polskiego kapitału w sektorze rolno-spożywczym rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo ekonomiczne rolników. Szczegółowe plany szef resortu aktywów przedstawiał w trakcie wizyty w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Krajowa Grupa Spożywcza to podmiot, który funkcjonuje w sześciu segmentach rolnictwa. Powołana została w oparciu o polski cukier – mówi wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka.

– I to właśnie na bazie tych doświadczeń z Krajowej Spółki Cukrowej będziemy przenosili właśnie te relacje z polskim rolnikiem na inne segmenty, w których KGS będzie funkcjonować – tłumaczy Andrzej Śliwka.  

Nadrzędną misją Krajowej Grupy Spożywczej jest właśnie zadbanie o rolnika, by mógł za godziwą cenę sprzedać produkt, który wytworzył. To jego zabezpieczenie i realne wsparcie.

– Od sprzedaży nasion, poprzez doradztwo agro, zabezpieczenie środków produkcji, bieżący kontakt z nim i ewentualnie – jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości – odpowiadanie na te wątpliwości, ale w dalszym etapie pełna kontraktacja, później również przetworzenie i dystrybucja – wskazuje Andrzej Śliwka.

Krajowa Grupa Spożywcza skupia – obok cukru – przetwórstwo, zakłady zbożowe, młyny, czyli to, co w obliczu wojny na Ukrainie ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Potrzeba jednak czegoś więcej – akcentuje wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Musimy ten podmiot rozwijać, musimy prowadzić aktywną akwizycję kolejnych podmiotów, żeby móc skutecznie na tym rynku działać – podkreśla Jacek Sasin.

Jak zaznacza wicepremier, są już wytypowane przedsiębiorstwa do potencjalnego nabycia –  niektóre bardzo duże, mające duży udział w rynku.

– Przygotowaliśmy odpowiednie mechanizmy finansowe do tego, żeby móc wzmocnić obecność państwa w sektorze rolno-spożywczym i będziemy tę politykę konsekwentnie realizować – zapowiada wicepremier.  

Krajowa Grupa Spożywcza będzie przynosić konkretny dochód. W założeniach sięgać ma on nawet 3,5 mld zł. Spółka będzie zatrudniać blisko 5 tys. pracowników.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl