Kościół w Polsce ponawia sierpniowy apel o abstynencję

Kościół w Polsce ponawia sierpniowy apel o abstynencję; zwraca się także z apelem do ludzi młodych, by nie dali się zniewolić napojom alkoholowym – głosi apel przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego.

Jak co roku, sierpień jest obchodzony przez Kościół jako miesiąc trzeźwości i z tej okazji Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości apeluje do ludzi wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli „o dar abstynencji”.

„W tym szczególnym czasie Kościół w Polsce ponawia sierpniowy apel o abstynencję. Zrezygnujmy z napojów alkoholowych! Niech będzie to dar naszej miłości do Boga i bliźnich. Pokażmy innym, że jesteśmy wolni i miłosierni, że potrafimy żyć szczęśliwie bez alkoholu. Wesprzyjmy tych, którzy walczą o swoją trzeźwość i potrzebują naszej pomocy” – czytamy w apelu.

Jego autorzy podkreślają, że abstynencja nie jest czymś dziwnym i wyjątkowym; jest konieczna w wielu sytuacjach ludzkiego życia.

„Zachowanie całkowitej abstynencji jest niezbędne w pracy, podczas kierowania pojazdami, w czasie opieki nad dziećmi, w oczekiwaniu na narodziny” – uważają autorzy apelu.

Wspominając chrzest Polski i jej dzieje, autorzy apelu przypominają „o wielkiej pracy Kościoła, który zawsze stał na straży wolności i godności człowieka, będąc promotorem pracy na rzecz trzeźwości; zwłaszcza w czasach zaborów, kapłani i osoby zakonne bronili Polaków przed systematycznym rozpijaniem”.

Nawiązując do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, autorzy apelu przypominają także o ludzkim wymiarze miłosierdzia.

„Wzywa on nas do >>wyobraźni trzeźwości<<, czyli do troski o ludzi uzależnionych, nadużywających alkoholu, a także troski o ich rodziny” – czytamy w apelu.

Autorzy apelu zwracają się również z apelem do ludzi młodych, by „nie dali się zniewolić przez napoje alkoholowe”. Przypominają jednocześnie, że Polak średnio rocznie spożywa prawie 10 litrów czystego alkoholu, a dodatkowo co najmniej 3 litry alkoholu nierejestrowanego, a rocznie ponad 10 tys. Polaków umiera przez legalnie sprzedawany alkohol.

Zespół KEP ds. Trzeźwości, powołując się na badania podkreśla, że młodzi, którzy zaczęli sięgać po alkohol przed 15. rokiem życia, uzależniali się zdecydowanie częściej, niż osoby, które zaczęły używać alkohol po 20. roku życia.

„Tymczasem z niepokojem obserwujemy, że wiek inicjacji alkoholowej w Polsce jest bardzo wczesny, co powoduje u młodzieży liczne problemy osobiste i niesie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia” – podkreślają autorzy apelu.

Na zakończenie apelu jego autorzy zwracają się też do odpowiedzialności władz w wychowaniu do trzeźwości.

 „Trzeba tworzyć prawo przyjazne wychowaniu w trzeźwości. Trzeba przeciwstawić się potężnym alkoholowym lobby. Z taką prośbą i nadzieją zwracamy się do władz naszej ojczyzny, które obiecały dobrą zmianę. Taka dobra zmiana musi się dokonać także w odniesieniu do ochrony trzeźwości narodu” – czytamy w apelu Zespołu KEP ds. Trzeźwości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl