fot. flickr.com

Korea Południowa: Lider opozycji Li Dze Miung oskarżony w związku z aferą korupcyjną

Prokuratura w Korei Południowej oskarżyła posła i lidera największej partii opozycyjnej Li Dze Miunga o szereg przestępstw w związku z aferą korupcyjną dotyczącą wartego ponad 1 mld dolarów projektu budowlanego – podała agencja Yonhap.

Li Dze Miung, przewodniczący Partii Demokratycznej, niewielką różnicą przegrał w ubiegłym roku w wyborach prezydenckich z urzędującym obecnie Jun Suk Jeolem. Postawiono mu m.in. zarzuty przyjmowania łapówek, nadużycia zaufania i konfliktu interesów.

Lider Partii Demokratycznej nie przyznaje się do winy i twierdzi, że postępowanie przeciwko niemu jest próbą pozbycia się „wroga politycznego” przez obecny rząd.

Prokuratura zabiegała o nakaz aresztowania Li Dze Miunga, ale parlament, w którym jego partia ma większość mandatów, nie wyraził zgody na odebranie mu immunitetu.

Akt oskarżenia jest wynikiem 18-miesięcznego dochodzenia w sprawie afery korupcyjnej związanej z projektem budowlanym wartym 1,5 bln wonów (1,15 mld dolarów) w mieście Seongnam koło Seulu.

Według prokuratorów Li Dze Miung, wówczas jako mer tego miasta, zmówił się z grupą prywatnych deweloperów i pomógł im zarobić ponad 800 mld wonów (611,5 mln dolarów) z projektu, powodując jednocześnie stratę prawie 490 mld wonów (375,4 mln dolarów) dla miasta.

Jest też oskarżony o przyjęcie lub żądanie od firm dotacji dla miejscowego klubu piłkarskiego Seongnam FC, którym kierował w czasie, gdy był merem, w zamian za przysługi natury administracyjnej – podał Yonhap. Li Dze Miung był merem Seongnam w latach 2010-2018.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl