fot. PAP/Albert Zawada

Min. M. Rzeczkowska: Nie dyskutujemy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus – poinformowała minister finansów, Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo – dodała.

„Temat waloryzacji (500 plus – red.) powraca co chwilę (…) od pewnego czasu. Na ten temat nie dyskutujemy, (…) nie ma mowy o podniesieniu do 1000 plus” – powiedziała szefowa resortu finansów na antenie Radia Zet.

„Mówiąc o tym programie, należy popatrzyć na cele, które zostały osiągnięte, czyli przede wszystkim znaczne ograniczenie ubóstwa i to rzeczywiście miało miejsce, ale pewnie trzeba się też przyjrzeć temu, jeżeli chcemy mówić o waloryzacji, chcemy mówić o jakichś zmianach, generalnie o tych celach, które powinny być zrealizowane i które chcemy osiągnąć, i tak ten fundusz kształtować” – dodała.

Jak wskazała minister Magdalena Rzeczkowska, jeżeli powstałby pomysł waloryzacji 500 plus, to trzeba by wszystko dokładnie przeliczyć.

„Tylko przypomnę, że w tym roku priorytety, które stanęły przed polskim budżetem, to jest przede wszystkim szeroko pojęte bezpieczeństwo i to jest bezpieczeństwo obronne, wydatki obronne i tutaj naprawdę ponosimy duży koszt tego, że przez wiele, wiele lat na tym dziale gospodarki oszczędzaliśmy” – powiedziała minister.

„Super Express” opublikował dziś sondaż Instytutu Badań Pollster dla „SE”, w którym 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie 500 plus do 1000 zł pomogłoby PiS wygrać jesienne wybory parlamentarne.

„Elektorat PiS biednieje przez wojnę, dlatego 1000 plus na pewno pomogłoby partii Kaczyńskiego w zwycięstwie nad PO” – skomentował cytowany w artykule prof. Kazimierz Kik, politolog.

Jak podano w publikacji, w badaniu zapytano Polaków, czy podniesienie świadczenia 500 plus do 1000 zł pomoże PiS wygrać wybory. 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że tak; 42 proc. odpowiedziało, że raczej tak; 10 proc., że nie, a 20 proc., że raczej nie. Badanie wykonano 13 i 14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl