fot. https://twitter.com/ipngovpl

Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny

10 września ma być Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Projekt ustawy w tej sprawie został złożony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

„W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek, stanowi się, co następuje: Dzień 10 września ustanawia się Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny” – czytamy w treści projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny.

Data 10 września nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do przeprowadzonych w 1943 roku, przez okupacyjne władze niemieckie, masowych aresztowań dzieci w miejscowości Mosina. W ich wyniku co najmniej 43 spośród nich zostało osadzonych w niemieckim obozie dla dzieci polskich w Łodzi.

Wiceszef MSZ, Arkadiusz Mularczyk, wskazuje, że jest to ważny gest, a także upomnienie się o sprawiedliwość.

„To pokazuje tragedię całej generacji, całego pokolenia dzieci urodzonych przed wojną czy w czasie wojny, a które z tego tytułu ponosiły różnego rodzaju konsekwencje, jak np. sieroctwo, inwalidztwo, brak perspektyw rozwoju i równych szans (…). Ci ludzie cały czas nie otrzymują świadczeń od Niemiec, a często ich sytuacja materialna jest bardzo trudna i wymagają oni wsparcia” – podkreśla wicemin. Arkadiusz Mularczyk.

Projekt ustawy został złożony w Sejmie. Przedstawicielem wnioskodawców jest prof. Jacek Kurzępa, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Wspierania Środowisk Dzieci Wojny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl