fot. twitter.com

Korea Północna przeprowadziła kolejne próby rakietowe

Korea Północna przeprowadziła testy rakiet krótkiego zasięgu. Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że to nie wpływa na dalsze negocjacje w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Kolejny dzień i kolejne testy rakietowe Korei Północnej. Testy obserwował północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.

– Ten atut, który posiada Korea Północna, będzie przez nią chroniony i raczej władze Korei Północnej nie będą skore do wypuszczenia z rąk broni, która zapewnia im ten status, jaki posiadają – status państwa, z którym trzeba się liczyć – mówi politolog dr Marcin Sienkiewicz.

Eksperci wskazują, że wzmożona aktywność militarna Korei Północnej ma skłonić Stany Zjednoczone do większych ustępstw przy zawarciu porozumienia o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. To jednak może być nieskuteczne.

– Prezydent Trump i jego administracja zupełnie nie przejęli się tymi próbami, bo wiedzą, że dla Korei Północnej ważniejsze jest doprowadzenie do skutecznych rozmów w sprawie likwidacji broni nuklearnej w Korei Północnej, a tym samym po jakimś czasie zniesienia sankcji wobec tego kraju – zwraca uwagę politolog dr Piotr Gawryszczak.

Sam prezydent USA Donald Trump bagatelizuje testy koreańskich rakiet.

„Testy te nie są naruszeniem naszej umowy, nie było między nami dyskusji na temat pocisków krótkiego zasięgu. Może dojść do naruszenia zasad ONZ, choć przewodniczący Kim nie chce mnie rozczarować naruszając zaufanie. Korea Północna ma zbyt wiele do zyskania i zbyt wiele do stracenia” – pisze na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych.

Ostatni raz prezydent Trump spotkał się z Kim Dzong Unem w czerwcu tego roku. Od tego czasu nie było rozmów na temat likwidacji koreańskiej broni atomowej. Nie wiadomo więc, kiedy dojdzie do porozumienia.

– Raczej w dalszej przyszłości, niż w najbliższych miesiącach czy kilku latach – wskazuje dr Marcin Sienkiewicz.

Donald Trump jest pierwszym w historii przywódcą Stanów Zjednoczonych, który spotkał się z przywódcą Korei Północnej w celu zawarcia porozumienia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj