fot. flickr.com

Korea Płd.: Mun spotka się z Trumpem 24 września w Nowym Jorku

Na poniedziałek 24 września zaplanowano spotkanie przywódcy USA Donalda Trumpa z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, który przebywa obecnie w Pjongjangu na szczycie z liderem Korei Płn. Kim Dzong Unem – poinformował dziennikarzy Jun Jung Czan, rzecznik prezydenta.

Mun Dze In wyleci do Stanów Zjednoczonych w niedzielę, a następnego dnia spotka się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ – powiedział rzecznik.

Oczekuje się, że południowokoreański prezydent zapozna Trumpa z przebiegiem i ustaleniami trwającego w Pjongjangu szczytu z Kim Dzong Unem. Głównym celem Muna przed tym spotkaniem było przełamanie impasu w negocjacjach nuklearnych na linii Waszyngton-Pjongjang.

Szczyt w Pjongjangu uważa się za papierek lakmusowy przed potencjalnym drugim spotkaniem Kim Dzong Umem z prezydentem Trumpem. Propozycję takiego spotkania wystosował niedawno północnokoreański przywódca w liście do amerykańskiego prezydenta.

Przywódcy obydwu Korei podpisali dziś wspólne oświadczenie, w którym przywódca Korei Płn. zobowiązał się do dalszych kroków w stronę likwidacji programu zbrojeń jądrowych i rakietowych swego kraju, jeśli USA okażą wzajemność i poczynią ustępstwa zgodnie z postanowieniami szczytu Trump-Kim w Singapurze 12 czerwca. [czytaj więcej]

PAP/RIRM

drukuj