fot. PAP/EPA

Korea Płd. i USA przeprowadziły ćwiczenia koło granicy z Koreą Płn. z użyciem ostrej amunicji

Wojska Korei Południowej i USA przeprowadziły duże wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu – podała w czwartek agencja Yonhap.

W ćwiczeniach uczestniczyło około 100 haubic, czołgów, wozów opancerzonych i innego rodzaju sprzętu oraz ponad 800 żołnierzy – przekazał Yonhap, powołując się na siły zbrojne.

Manewry miały miejsce na poligonie Rodriguez w pobliżu miasta Poczeon, około 30 kilometrów od strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej oba państwa koreańskie. Trwały cztery dni i zakończyły się w czwartek.

Ćwiczenia rozpoczęły się od ostrzału z samobieżnych południowokoreańskich haubic K9A1 i amerykańskich haubic M777. Następnie czołgi K1A2 i wozy opancerzone Stryker przeprowadziły „szybkie manewry, by przytłoczyć wroga” – przekazał Yonhap, cytując południowokoreańską armię.

Południowokoreańskie bojowe pojazdy inżynieryjne K600 i amerykańscy inżynierowie wojskowi ćwiczyli przedzieranie się przez obszary usłane przeszkodami przeciwpancernymi. Trenowano też wyparcie wroga i zabezpieczenie terenu przy pomocy artylerii i karabinów maszynowych w scenariuszu kontrataku – przekazały siły zbrojne.

„Nic tak nie motywuje amerykańskiego żołnierza, by dał z siebie wszystko, jak spanie 10 mil od przeciwnika. Gdy ten przeciwnik wystrzeliwuje pociski balistyczne, to daje temu treningowi niesamowitą wagę” – powiedział w środę amerykański pułkownik Brandon Anderson.

Korea Północna wystrzeliła w weekend do morza pocisk balistyczny krótkiego zasięgu i ogłosiła, że była to symulacja „uderzenia nuklearnego na ważny wrogi cel”. W ubiegłym tygodniu przetestowała natomiast międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który według części ekspertów mógłby zostać użyty do ataku jądrowego na Stany Zjednoczone.

W środę MSZ w Pjongjangu ogłosiło, że naciski ze strony Stanów Zjednoczonych na forum ONZ, by Korea Północna zrezygnowała z broni jądrowej, „dokładnie oznaczają wypowiedzenie wojny”. Wcześniej przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, nakazał „przygotowania sił nuklearnych do wojny”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła w ubiegłym roku 10 zebrań poświęconych próbom rakiet balistycznych Korei Północnej, ale nie wydała żadnego formalnego dokumentu w tej sprawie z powodu sprzeciwu Chin i Rosji, które dysponują prawem weta – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl