fot. PAP/EPA

Kandydat na szefa Pentagonu

Joe Biden, prezydent elekt, przedstawił nazwisko kandydata na nowego sekretarza obrony, to generał Lloyd Austin. Ponadto Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawę o budżecie Pentagonu. Projekt zakłada zwiększenie sankcji wobec Nord Stream 2 oraz warunkuje planowane wycofanie części wojsk z Niemiec.

Lloyd Austin to emerytowany generał amerykańskiego wojska. U schyłku swojej kariery objął stanowisko dowódcy Centralnego Dowództwa USA. Zaprojektował i przeprowadził kampanię, która ostatecznie pomogła zwalczyć tzw. Państwo Islamskie.

„Robimy postępy. Zbliżamy się do punktu, o którym mówiliśmy. Chodzi o realizację naszego planu kampanii wojskowej” – poinformował gen. Llyod Austin, kandydat na szefa Pentagonu.

Teraz Joe Biden, przyszły prezydent USA, zamierza nominować go na szefa Pentagonu. Jego doświadczenie w logistyce może być przydatne w sprawnej dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19.

„W ciągu ponad 40 lat pracy w armii amerykańskiej gen. Lloyd Austin stawiał czoła każdemu wyzwaniu z niezwykłymi umiejętnościami i głęboką osobistą przyzwoitością. Jest prawdziwym i sprawdzonym żołnierzem i przywódcą” – ocenił Joe Biden.

Lloyd Austin od ponad czterech lat jest na emeryturze. Według amerykańskiego prawa, stanowisko szefa Pentagonu może objąć dopiero po siedmiu latach od zakończenia służby.

 „Mam nadzieję, że Kongres przyzna zwolnienie dla desygnowanego sekretarza Lloyda Austina, tak jak Kongres zrobił to dla sekretarza Jima Mattisa. Biorąc pod uwagę ogromne i pilne zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoi nasz naród, powinien on zostać szybko potwierdzony” – poinformował Joe Biden.

W środę Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę o budżecie Pentagonu na przyszły rok. Dokument ogranicza możliwość zmniejszenia liczby żołnierzy w Niemczech bez oficjalnej oceny skutków takiego rozwiązania. Jednocześnie rozszerza sankcje nakładane na firmy zaangażowane w budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jeszcze w tym tygodniu ustawą zajmie się amerykański Senat.

TV Trwam News

drukuj