fot. PAP

Kontrowersyjne inwestycje giełdowe szefa CBA

Jak wynika z oświadczenia majątkowego szefa CBA Pawła Wojtunika, zainwestował on 360 tys. zł w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych – ujawnił portal niezalezna.pl. Jak się okazuje, z racji swojego stanowiska, Wojtunik może mieć dostęp do poufnych, a nawet tajnych danych inwestycyjnych.

Z oświadczenia majątkowego wynika, że w 2012 r. szef CBA zainwestował w akcje czterech spółek: „Cognor” o wartości ponad 167 tys. zł; „Rubicon Partners” o wartości 160 tys. zł; „Green Eco Technology” o wartości 27 tys. zł i „Call2Action” o wartości 3 tys. zł.

Możemy w tym przypadku mówić o co najmniej konflikcie interesów – ocenił Maciej Wąsik, b. wiceszef CBA. Dodał, że sprawą powinna się zająć sejmowa komisja ds. służb specjalnych:

Szef CBA pozyskuje informacje, które są niedostępne dla normalnych inwestorów giełdowych. W związku z tym jego pozycja w grze giełdowej może być oczywiście uprzywilejowana. Może on wpływać poprzez różne ruchy, poprzez różne decyzje Służby Specjalnej także na kursy giełdowe. Także posiadanie przez pana Wojtunika akcji oceniam jako sprawę co najmniej kontrowersyjną. Myślę, że sejmowa komisja ds. służb specjalnych powinna się tym zająć, wszyscy powinniśmy się dowiedzieć, kiedy pan Wojtunik kupował akcje i jakie?  Kiedy i jakie sprzedawał akcje? Oraz: skąd czerpie on wiedzę na temat tego, jakie akcje kupić? – zaznacza Maciej Wąsik.

Jak tłumaczy dla portalu internetowego inwestor giełdowy Krzysztof Skalski, szef CBA może mieć dostęp np. do informacji operacyjnych, o których nie wie nawet sama spółka. W to wchodzą m.in. dane dotyczące zamówień publicznych.

RIRM

drukuj