Konopie nie będą uprawiane w Polsce

Możliwe będzie sprowadzanie suszu z innych krajów Europy i sporządzenie na jego bazie leku recepturowego w aptece, ale w Polsce konopie nie będą uprawiane – to propozycje sejmowej podkomisji. Leki przygotowane w ten sposób, przynajmniej początkowo, nie będą refundowane.

Projekt nowelizacji dotyczący medycznego wykorzystania marihuany złożył klub Kukiz’15. Podczas debaty padały obawy, że prowadzenie takich upraw w Polsce mogłoby przyczynić się do legalizacji tzw. rekreacyjnego wykorzystywania marihuany.

W całej tej sprawie trzeba zachować właściwe proporcje – podkreślił poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Mam nadzieję, że kwestia związana z produkcją za granicą i sprowadzaniem suszu czy żywicy zabezpieczy przed innym nieprawidłowym wykorzystaniem. Na terenie kraju dystrybucja musi się odbywać za pośrednictwem aptek i na receptę lekarską. Mam nadzieję, że będzie to wystarczające zabezpieczenie. Dyskusja toczyła się wokół tego, czy produkcji nie uruchomić w kraju, ale na tę chwilę rząd uważa, że bezpieczniejsza jest forma, którą zaproponowano w poprawce w podkomisji – wskazał Tomasz Latos.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że będzie się przyglądało, jakie jest zapotrzebowanie na ten susz.

Konopie będą sprowadzane z zagranicy, a ich uprawa w Polsce nadal nie będzie możliwa. Surowiec mógłby być sprowadzany z Czech, Holandii i Włoch.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl