fot. pixabay.com

Koniec maseczek

Od dziś nie musimy już zasłaniać ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Wyjątkiem są podmioty lecznicze, gdzie noszenie maseczek nadal będzie obowiązkowe.

Nakaz zasłaniania ust i nosa został wprowadzony w połowie kwietnia 2020 roku jako element walki z pandemią SARS-CoV-2 i miał ograniczyć transmisję koronawirusa.

W ostatnich tygodniach resort zdrowia odnotował wyraźnych spadek nowych zakażeń mimo powrotu dzieci do szkół i napływu uchodźców z Ukrainy. Między innymi właśnie to skłoniło rząd do zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa – podkreślił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

– Sytuacja epidemiczna polega na tym, że codziennie widzimy spadki nowych przypadków. Obserwowaliśmy, kiedy mieliśmy moment zawahania, czy już to robić, sporą liczbę uchodźców, którzy pojawili się w naszym kraju. Nie zaobserwowaliśmy dużego wzrostu zachorowań na COVID-19 wśród owej grupy. Przeprowadziliśmy badania przesiewowe w dużych ośrodkach, gdzie nie było tyle przypadków, jak na początku się spodziewaliśmy. Wiosna i lato zawsze są okresami, w których nowych zachorowań naturalnie jest mniej – powiedział wiceminister.

Jednocześnie rozporządzenie ws. maseczek zakłada utrzymanie obowiązku zakrywania nosa i ust w budynkach, w których prowadzona jest działalność medyczna – szpitalach przychodniach oraz aptekach – do 30 kwietnia. Od dziś zostały również zniesione izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników, a także kwarantanna graniczna.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl