fot. pixabay.com

Koniec kwietnia nieprzerwanie deszczowy

Jak informuje IMGW, Europa Centralna i częściowo Południowa znajdować się będzie pod wpływem niżów, z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą wyże.

Polska będzie w zasięgu niżu znad Podkarpacia, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Napływać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, jedynie krańce południowo-wschodnie znajdować się będą w ciepłym powietrzu polarnym, morskim.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa i będzie spadać.

W piątek zachmurzenie duże, tylko na północnym zachodzie okresami większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu. Na obszarze od Górnego Śląska i Małopolski, przez centrum kraju, po Lubelszczyznę i Podlasie opady okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowana suma opadów do 20 mm, w województwach śląskim i małopolskim lokalnie do 25 mm. Na krańcach wschodnich możliwość wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju i nad morzem od 6 st. do 10 st., cieplej od 10 st. do 13 st. na północnym zachodzie, najcieplej od 11 st. do 17 st., a lokalnie nawet do 20 st., na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-wschodni i północny.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże, tylko na północnym zachodzie i zachodzie okresami większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu. W Małopolsce, na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu opady okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana suma opadów do 15 mm, a w Małopolsce i w Karpatach do 25 mm. Temperatura minimalna: na zachodzie od 0°C do 4°C, w centrum i na północnym wschodzie od 3 st. do 6 st. i od 6°C do 9°C na południowym wschodzie. Na zachodzie lokalnie przygruntowe przymrozki do -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, nad morzem porywisty.

PAP/RIRM

drukuj