fot. PAP/Rafał Guz

Konferencja „Jan Paweł II Fundamenty Demokracji”

W Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Jan Paweł II, Fundamenty Demokracji”. Spotkanie odbywa się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Konferencja wpisuje się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 30 – lecie odzyskania wolności.

W spotkaniu biorą udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i historycy. Wydarzenie zainaugurował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Polityk podkreślił, że Jan Paweł II miał kluczową role w upadku komunizmu.

– Uważamy za oczywistość ogromny wpływ papieża i Kościoła katolickiego na proces upadku komunizmu oraz na powstawanie suwerennych, demokratycznych państw w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspierając te zmiany św. Jan Paweł II wskazywał nam, jak budować sprawiedliwe państwo, utrwalać związki polityki z etyką. Konsekwentnie uświadamiał, że demokracja musi mieć aksjologiczne fundamenty. Mówił o groźbie sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – powiedział Marek Kuchciński.

Podczas konferencji odczytany został też list premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wskazał w nim, że trudno sobie wyobrazić dalsze losy Polski bez wydarzenia, jakim była pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski.

Papież Polak pierwszy raz złożył wizytę apostolską w naszym kraju 2 czerwca 1979 roku. Pielgrzymka trwała 9 dni.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl