fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak o rodzicach św. Jana Pawła II: Są wzorem i przykładem rodziców, którzy kochają, dają życie, przekazują miłość, wiarę w Boga i prawy, szlachetny charakter

Ojciec Święty miał na swoim biurku w Watykanie mały obrazek swojej matki i ojca. Myślał o nich często, wspomniał ich w różnych książkach. Wiedział, jak wiele im zawdzięcza – życie i miłość, to co jest najważniejsze dla człowieka, ale też miłość do Matki Bożej, do naszego Pana Jezusa Chrystusa. (…) Oni są dzisiaj dla nas wzorem i przykładem rodziców, którzy kochają, dają życie, przekazują miłość, sens życia, wiarę w Boga i prawy, szlachetny charakter – podkreślał ks. prof. dr hab. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II. [czytaj więcej] W Krakowie na Rakowicach, najstarszym cmentarzu miasta, spoczywają rodzice Karola Wojtyły: Emilia z Kaczorowskich Wojtyłowa i Karol Józef Wojtyła, ojciec papieża.

– Grób nawiedzany jest przez bardzo wiele osób, ponieważ wszyscy chcą zapalić choćby małe światełko przy grobie rodziców Ojca Świętego z wdzięczności za tak wspaniałego syna – mówił ks. prof. dr hab. Jan Machniak.

Kim byli rodzice św. Jana Pawła II?

– Emilia Wojtyłowa, z domu Kaczorowska, urodziła się w 1884 roku. Była córką Marii i Feliksa. Wywodziła się ze skromnej rodziny rzemieślniczej. Była piątym z trzynaściorga dzieci. Członkowie jej rodziny pochodzili z Białej, obecnie część Bielska-Białej, skąd przenieśli się do Krakowa. (…) Emilia Kaczorowska ukończyła ośmioletnią szkołę zakonną prowadzoną przez Siostry Miłości Bożej i była praktykującą katoliczką. Wyszła za mąż za Karola Wojtyłę – opowiedział felietonista.

Dokładna data ich ślubu była przez wiele lat nieznana. Dzisiaj wiemy, że ślub miał miejsce 10 lutego 1906 roku w Krakowie, w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

– Mieli razem troje dzieci: Edmunda, który urodził się w 1906 roku i był lekarzem w szpitalu w Bielsku; Olgę Marię, która urodziła się w 1916 roku i Karola Józefa, późniejszego papieża, który urodził się w maju 1920 roku. Matka Emilia zmarła bardzo wcześnie, w 1929 roku. Zachowało się bardzo niewyraźne zdjęcie Karola Wojtyły ze swoją mamą – małego chłopca ubranego w strój pierwszokomunijny. (…)  Ojciec Święty Jan Paweł II jako młody student polonistyki poświęcił swojej mamie Emilii wiersz „Nad Twoją mogiłą białą i czystą”. Mówił o tej miłości, która tak szybko przeminęła i o białym wspomnieniu matki – zaznaczył ksiądz profesor.

Karol Wojtyła, ojciec świętego Jana Pawła II, urodził się 1879 roku w Lipniku, obecnej dzielnicy Bielska-Białej.

– Był podoficerem cesarskiej i królewskiej armii austriackiej, a potem kapitanem Wojska Polskiego. Brał udział w Kampanii 1920 roku. To wtedy właśnie, jak mówi pobożna legenda, zobaczył swojego syna ubranego w białą szatę. (…) Ojciec przekazał Karolowi Wojtyle wielką miłość do Matki Bożej. Prowadził go na dróżki do Kalwarii Zebrzydowskiej, a potem razem z synem udał się do Krakowa, kiedy ten rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Machniak.

Ojciec Karola Wojtyły umarł w czasie II wojny światowej w 1942 roku.  

– Ojciec Święty miał na swoim biurku w Watykanie mały obrazek swojej matki i ojca. Myślał o nich często, wspomniał ich w różnych książkach. Wiedział, jak wiele im zawdzięcza – życie i miłość, to co jest najważniejsze dla człowieka, ale też miłość do Matki Bożej, do naszego Pana Jezusa Chrystusa. (…) Oni są dzisiaj dla nas wzorem i przykładem rodziców, którzy kochają, dają życie, przekazują miłość, sens życia, wiarę w Boga i prawy, szlachetny charakter – podkreślił felietonista.     

Całość felietonu ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl