fot. Monika Bilska

Rosja: koncerty, warsztaty, odwiedziny miejsc pamięci w Dniu Niepodległości

W Rosji obchody polskiego Narodowego Dnia Niepodległości organizowane przez placówki dyplomatyczne RP odbędą się w listopadzie od Syberii do Kaliningradu. Zaplanowano nie tylko odwiedziny polskich miejsc pamięci, ale różnorodne koncerty i warsztaty kulinarne.

W Smoleńsku, gdzie znajduje się agencja konsularna RP, w niedzielę, 10 listopada, odprawiona zostanie Msza św. za Ojczyznę w miejscowym kościele katolickim w języku polskim. 11 listopada konsul RP Andrzej Chodkiewicz złoży kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu i na miejscu katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Do udziału w obu wydarzeniach zaproszeni są przedstawiciele Polonii w Smoleńsku.

W Irkucku zaplanowano w najbliższych dniach „wielki maraton” Święta Niepodległości – powiedział konsul RP w tym mieście Krzysztof Świderek. Już w sobotę odbędą się warsztaty kulinarne z udziałem polskiego kucharza poświęcone kuchni polskiej, przeznaczone dla środowisk polonijnych. Celem warsztatów jest pokazanie, jak z miejscowych produktów można przyrządzać dania polskie. Konsulat w Irkucku organizuje warsztaty we współpracy z miejscową firmą garmażeryjną.

10 listopada w irkuckiej katedrze odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku Kaplica Pokoju i Pojednania, pod którym znajdują się urny z ziemią z miejsc polskiej martyrologii narodowej na terenie Rosji. Kolejnym punktem obchodów w Irkucku jest koncert „Od Szopena do Moniuszki” w prestiżowej sali Teatru Dramatycznego; będzie to występ sopranistki, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Łucji Czarneckiej.

Ponadto we współpracy z irkucką uczelnią muzyczną – College’m im. Fryderyka Szopena oraz placówką dyplomatyczną Korei Południowej konsulat RP organizuje koncert z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych przez oba kraje.

W programie obchodów są też warsztaty Łucji Czarneckiej dla studentów College’u im. Szopena, które odbędą się 11 listopada. Wieczorem tego dnia w Irkucku odbędzie się oficjalne przyjęcie z udziałem władz regionu połączone z koncertem fortepianowym, na którym zabrzmią utwory muzyki japońskiej, chińskiej i koreańskiej. To nawiązanie do rocznic ustanowienia przez Polskę stosunków dyplomatycznych z tymi krajami.

Na 12 listopada zaplanowano oficjalny obiad-prezentację kuchni polskiej połączony z degustacją win; w menu znajdą się dania kuchni polskiej i europejskiej, co jest nawiązaniem do obchodzonych w br. rocznic członkostwa Polski w NATO i UE. Tuż po obchodach związanych ze Świętem Niepodległości konsulat w Irkucku organizuje na Kamczatce II Dni Kultury Polskiej.

W Moskwie z okazji Święta Niepodległości odbędzie się 14 listopada oficjalne przyjęcie dla środowisk dyplomatycznych organizowane przez ambasadę RP.

O obchodach Święta Niepodległości w Petersburgu poinformował konsul RP Grzegorz Ślubowski. W historycznej XIX-wiecznej sali Jekatierinskiego Sobranija odbędzie się 9 listopada koncert Jerzego Petersburskiego juniora, który wykona piosenki swego ojca, znanego w Rosji kompozytora Jerzego Petersburskiego. Gośćmi koncertu będą przedstawiciele Polonii nie tylko z Petersburga, ale i innych regionów tego okręgu konsularnego, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

10 listopada, w niedzielę, odprawiona zostanie Msza św. za Ojczyznę w kościele św. Katarzyny – świątyni katolickiej znajdującej się przy głównej arterii Petersburga, Prospekcie Newskim. 12 listopada odbędzie się przyjęcie dla korpusu dyplomatycznego w Petersburgu i władz regionu.

W Kaliningradzie oficjalne przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości z udziałem środowisk polskich w tym regionie Rosji zaplanowano na 19 listopada. Wcześniej, 13 listopada w ramach festiwalu Jazz w Filharmonii odbędzie się koncert grupy Arek Czernysz Trio i Krystyny Stańko. Wydarzenie to organizowane jest przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Kalinigradzie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl