fot. PAP/Wojtek Jargiło

Komitet Stały RM o „Konstytucji dla Nauki”

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dziś projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Tzw. „Konstytucja dla Nauki” to flagowy projekt przygotowany przez resort wicepremiera Jarosława Gowina.

Przepisy mają zastąpić cztery obecnie obowiązujące ustawy. O połowę ma się również zmniejszyć liczba rozporządzeń.

Nową ustawę krytykują m.in. niektórzy członkowie rządu i część polityków Zjednoczonej Prawicy. Negatywnie nt. regulacji wypowiadają się także środowiska akademickie.

Historyk prof. Wojciech Polak wskazuje, że nad projektem w obecnej formie powinny zostać przeprowadzone konsultacje.

– W tej chwili naukowcy zgłaszają masę zastrzeżeń co do tego konkretnego projektu. Dyskusja powinna być prowadzona nad tym projektem, jeżeli ma coś z tego wyniknąć. To nie może być tak, że my zgłaszamy różne propozycje, a minister mówi „nie, bo nie” i koniec – w tej chwili to tak się trochę odbywa. Twierdzi, że wszystko zostało przedyskutowane, ale zostało przedyskutowane przed ogłoszeniem projektu, więc właściwie o jakiej dyskusji można mówić? Ja wiem jedno i to, co powiem może zabrzmi dramatycznie, ale jestem tego pewien. Jeżeli ustawa rzeczywiście zostanie wprowadzona bez większych zmian 1 października, to w ciągu 3-4 lat doprowadzi ona do bardzo głębokiego kryzysu polskiego szkolnictwa wyższego – uważa prof. Wojciech Polak.

Resort nauki chce, by nowa Ustawa 2.0 zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r.

RIRM

drukuj