fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. nieruchomości przy ul. Morszyńskiej 27 i Senatorskiej 9

Komisja weryfikacja uchyliła we wtorek decyzję o przyznaniu odszkodowania Alinie D. za nieruchomość przy ul. Morszyńskiej 27 oraz uchyliła decyzję zwrotową ws. przy Senatorskiej 9 – poinformował szef komisji Patryk Jaki.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu komisji Jaki powiedział, że komisja ws. Morszyńskiej 27 zdecydowała o uchyleniu decyzji prezydent m.st. Warszawy z stycznia 2012 roku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

„Decyzja prezydenta m.st. Warszawy o ustaleniu i przyznaniu za niezabudowaną część nieruchomości przy ul. Morszyńskiej 27 na rzecz Aliny D. została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy” – powiedział Patryk Jaki.

Poinformował, że komisja ws. nieruchomości przy ul. Senatorskiej 9 też zdecydowała o uchyleniu decyzji zwrotowej prezydenta m.st. Warszawy z kwietnia 2010 roku i odmowie przyznania prawa użytkowania wieczystego.

Szef komisji weryfikacyjnej mówił, że decyzja zwrotowa została wydana z naruszeniem prawa, nie ustalono przesłanki posiadania, a przeniesienie roszczeń doprowadziło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym. Jaki podkreślił, że w sprawie nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych.

Matka b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R. – Alina D. w 2011 r. kupiła prawa i roszczenia do nieruchomości położonej przy ul. Morszyńskiej 27 na warszawskiej Sadybie. Potem D. wystąpiła do prezydenta m.st. Warszawy o odszkodowanie. Decyzją z 30 stycznia 2012 r. prezydent m.st. Warszawy ustalił na rzecz D. odszkodowanie w wysokości 833 tys. 521 zł za niezabudowaną część nieruchomości. W 2017 r. sprzeciw ws. odszkodowania wniosła Prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Z kolei budynek przy Senatorskiej 9 w trakcie działań wojennych został zniszczony, następnie rozebrany, a po roku 1950 powstał ze środków Skarbu Państwa nowy budynek. Beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnych nabyli prawa i roszczenia do 17 m kw. nieruchomości oraz jednocześnie do nieruchomości położonej przy ul. Krakowskie Przedmieście 81 za 1000 zł. Mimo decyzji reprywatyzacyjnych budynek nie został do chwili obecnej wydany beneficjentom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl