fot. twitter.com/USAmbPoland

G. Mosbacher: Bezpieczna Polska to bezpieczne USA

Dziś mija dokładnie 20 lat od wstąpienia Polski do NATO; po 20 latach w NATO Polska świeci przykładem przeznaczając 2 proc. PKB na modernizację wojska; bezpieczna Polska to bezpieczne USA – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

20 lat temu, 12 marca 1999 r., w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pięć lat później do NATO przyjęto także Słowację.

We wtorek w Pradze z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także prezydentów Czech – Milosza Zemana, Słowacji – Andreja Kiski oraz Węgier – Janosa Adera trwają uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO.

„Dziś mija dokładnie 20 lat od wstąpienia Polski do @NATO. Po 20 latach w NATO Polska świeci przykładem przeznaczając 2% PKB na modernizację wojska. Bezpieczna Polska to bezpieczne USA. Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo NATO i w artykuł 5. NATO jest niezachwiane” – napisała we wtorek na Twitterze Georgette Mosbacher.

Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego mówi o tym, że atak na jednego z członków NATO jest w istocie atakiem na cały Sojusz.

Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w Independence 12 marca 1999 r.

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji jest jedną z osobistości zaproszonych na odbywające się we wtorek w Pradze uroczystości. Razem z nią przyjechały inne osoby związane z ówczesnym kierownictwem NATO, a także przedstawiciele resortów obrony i dyplomacji.

PAP/RIRM

drukuj