fot;. PAP/Radek Pietruszka

Komisja weryfikacyjna przesłuchała świadków ws. Łochowskiej 38

Łochowska 38 – to kolejny adres, którym zajęła się we wtorek komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji. Decyzja reprywatyzacyjna w tej sprawie została wydana w 2011 r.

9 grudnia 2011 roku ówczesny zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., wydał decyzję o zwrocie budynku przy ul. Łochowskiej.

Stało się tak, chociaż połowę praw do niej miał Józef Pawlak, który urodził się w 1883 r. (zatem w 2011 r. miałby 128 lat). Ostatecznie dzięki interwencji burmistrza dzielnicy Praga-Północ nie doszło do wydania budynku.

Przed komisją zeznania złożył m.in. burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki. Wiele pytań zadali mu mecenasi reprezentujący podczas prac komisji warszawski Ratusz.

– Chciałbym, aby mecenasi miasta byli wtedy tacy gorliwi, tacy aktywni wtedy, kiedy was potrzebowałem. Kiedy występowałem o pomoc do biura prawnego, nie było żadnego mecenasa, który by Pradze-Północ pomógł. Naprawdę, nie było. Czekaliśmy kilka tygodni. Dopiero do prokuratury się zwróciliśmy. Pan Józef Pawlak nie żył od 1949 roku. Był nieznany z miejsca pobytu od kilku dziesięciu lat. Miasto stołeczne nic w tej sprawie, dopóki dzielnica nie zadziałała, nie zrobiło – akcentował Wojciech Zabłocki.

Przed komisją stanęła także Anna Zwierz, pracownik m.st. Warszawy. Odmówiła jednak odpowiedzi na pytania, zasłaniając się tajemnicą radcy prawnego – powiedział poseł Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej.

– Wystąpienie pana burmistrza powinno być instrukcją dla warszawskiego Ratusza, dla pani prezydent, jak urzędnik, funkcjonariusz publiczny, powinien postępować w przypadku chociażby reprywatyzacji. Gdyby nie pewna staranność pana burmistrza, zapewne kamienica byłaby w posiadaniu jednej ze spółek, które o to się starały. Natomiast kompletnie nie rozumiem wystąpienia pani radcy prawnej pani Zwierz, która zasłoniła się tajemnicą radcowską będąc przesłuchiwana jako świadek, a tym bardziej nie osłaniając żadnych ewentualnych interesów swoich klientów – ocenił poseł Jan Mosiński.   

Swoje zeznania złożyli przed komisją także kurator Józefa Pawlaka oraz mieszkańcy Łochowskiej 38. [czytaj więcej]

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj