fot. PAP/Tomasz Gzell

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przesłuchała Z. Lichockiego

Zbigniew Lichocki, kurator ws. kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie, powiedział przed komisją weryfikacyjną, że był radcą prawnym w szeregu służb. W latach 2008-2015 pełnił m.in. funkcję dyrektora biura prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Komisja rozpatrzyła we wtorek sprawę kamienicy na warszawskiej Pradze-Północ. Po budynek zgłosił się Lichocki – kurator reprezentujący Józefa Pawlaka, jednego z czterech spadkobierców nieruchomości, który urodził się w 1883 r., a zatem w 2011 r. miałby 128 lat.

Podczas posiedzenia komisji weryfikacyjnej padły m.in. pytania o przeszłość zawodową Zbigniewa Lichockiego. O tę kwestię dopytywał min. Sebastian Kaleta. Pełnomocnicy warszawskiego magistratu próbowali wyśmiać sprawę.

„Ośmielę się zapytać, jaki to ma związek? (…). Tak, jeżeli pan nalega, to odpowiem, że w kilku służbach mundurowych pracowałem, wyłącznie przy obsłudze prawnej” – powiedział Zbigniew Lichocki.

Dopytywany potwierdził, że pracował też jako radca dla SKW.

„Byłem radcą prawnym w szeregu służb mundurowych, w tym tej, o której pan wspomniał” – przyznał.

Minister Sebastian Kaleta zauważył, że Zbigniew Lichocki pełnił jednocześnie funkcję kuratora Józefa Pawlaka oraz był dyrektorem biura prawnego SKW. Wszystko miało się dziać za zgodą jego przełożonych.

Przypomnijmy: Stołeczny BGN wydał decyzję o zwrocie kamienicy w 2011 r., jednak nie doszło do jej wydania po interwencji burmistrza Pragi-Północ Wojciecha Zabłockiego z PiS-u.

RIRM

drukuj