fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Komisja weryfikacyjna ogłosi decyzję ws. Schroegera 72

Komisja weryfikacyjna ogłosi dziś swoją decyzję w sprawie kamienicy przy ul. Schroegera 72. Rozprawa w związku z reprywatyzacją nieruchomości odbyła się w listopadzie 2017 roku. Z interwencją zwlekały władze Warszawy. Z ust burmistrza Bielan lokatorzy mieli usłyszeć hasło „wasze ulice, nasze kamienice”.

Podwyżki czynszu to stała praktyka, po jaką sięgano, aby zmusić mieszkańców do wyprowadzki. Nie inaczej było w sprawie kamienicy przy ul. Schroegera 72, która dwukrotnie – w 2008 i 2012 roku – została oddana, wbrew licznym nieprawidłowościom, w prywatne ręce. W dokumentach brakowało oryginału pełnomocnictwa, udzielonego pod koniec lat 40. przez dawnych właścicieli.

W obronie pokrzywdzonych lokatorów – jak wynika z ich zeznań – nie stanął burmistrz Bielan Zbigniew Dubiel. Znamienne były jego słowa skierowane do jednej z lokatorek.

– Jedna z lokatorek była prawniczką. Przycisnęła burmistrza, ponieważ ona się kiedyś z nim spotkała. Burmistrz odpowiedział: „Czego się pani dziwi? Wasze ulice, nasze kamienice” – wskazał Marek Pogorzelski, mieszkaniec ul. Schroegera 72.

Ponadto, burmistrz Bielan przyznał przed komisją weryfikacyjną, że posiada 10 proc. udziałów w spółce, która po reprywatyzacji zarządzała kamienicą.

– Nie widzę tu żadnych problemów i żadnych etycznych wątpliwości – mówił Zbigniew Dubiel, burmistrz warszawskich Bielan.

Dziś wyrok w całej sprawie wyda komisja weryfikacyjna. Zbierze się na posiedzeniu niejawnym, po którym ogłosi swoją decyzję. Wyrok powinien być znany około godz. 12:45. Drugie w tym tygodniu niejawne posiedzenie komisji – tym razem w sprawie Nieborowskiej 15 – odbędzie się w czwartek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj