fot. episkopat.pl

We wtorek zostaną przedstawione kolejne propozycję rządu dla środowisk osób niepełnosprawnych

Jutro po posiedzeniu Rady Ministrów, odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione szczegóły dotyczące tzw. daniny solidarnościowej oraz konkretnych propozycji dla środowisk osób niepełnosprawnych.

Kolejne pozycje dla niepełnosprawnych zostaną przedstawione jutro. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki, który od początku angażował się w deeskalację i starał się wypracowywać rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom protestujących – podkreślał dziś na antenie Radia ZET, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Jutro, po Radzie Ministrów odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione szczegóły dotyczące podatku solidarnościowego, daniny solidarnościowej oraz konkretnych propozycji dla środowisk osób niepełnosprawnych – mówił minister.

Jak podkreślił, rząd ma na dzieję, że protest zostanie zakończony.

– Jeśli chodzi o zakończenie tego protestu, mamy nadzieję, że on wygaśnie, bo – powiedzmy sobie uczciwie – te postulaty, z którymi przyszli protestujący do Sejmu, zostały skonsumowane przez dwie ustawy przyjęte w zeszłym tygodniu przez parlament – wskazywał Michał Dworczyk.

W środę Sejm uchwalił ustawę zrównującą rentę socjalną z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy, a także drugą ustawę zakładającą wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Według autorów przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie ok. 520 zł oszczędności. Protestujący podkreślili jednak, że ustawa nie spełnia ich oczekiwań, ponieważ oczekują „żywej gotówki”, a nie świadczeń rzeczowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj