fot. PAP/ABW

Komisja sejmowa „za” kandydaturą płk. Łuczaka

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę płk. Dariusza Łuczaka na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dwoje posłów z PiS przewodniczący komisji Marek Opioła oraz Beata Mazurek – głosowało przeciw.

Przed Wielkanocą Centrum Informacyjne Rządu podało, że Łuczak jest kandydatem na szefa ABW. Szefa Agencji powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. We wtorek Łuczak uzyskał już pozytywną opinię Kolegium ds. służb, któremu przewodniczy premier.

Poseł Beata Mazurek obawia się, że osoba płk. Dariusza Łuczaka zapewni realizację zapowiedzianych przez premiera planów zmian w służbach specjalnych, które mogą zmniejszyć efektywność działań ABW.

– Jedną ze stron zaproponował premier, ale to też jest zbyt wcześnie żeby o tym mówić. Oficjalne informacje jak ma wyglądać kształt służb do nas jeszcze nie dotarły. Gdzieś tam w odpowiedziach kuluarowych pełniący obowiązki powiedział, że przedstawił jakąś trwałą koncepcję, która została zaakceptowana. Natomiast w szczegółach jaką on koncepcję przedstawił i przez kogo została ona zaakceptowana tego jeszcze nie wiem. Generalnie zauważamy złe funkcjonowanie służb i każda kandydatura stawiana przez Tuska nie może być przez nas zaakceptowana – zaznacza poseł Beata Mazurek.

Łuczak ma 54 lata, obecnie pełni obowiązki szefa ABW po tym, jak w styczniu do dymisji podał się gen. Krzysztof  Bondaryk. Łuczak był wcześniej zastępcą szefa ABW, odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, kontrwywiad oraz zwalczanie terroryzmu.

 

RIRM

 

drukuj