fot. PAP/Wojtek Jargiło

Komendant „Szkoły Orląt” gen. Szczepan Ścibior uroczyście pochowany w Dęblinie

Dokonał się akt sprawiedliwości i triumf historycznej prawdy – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora, byłego komendanta „Szkoły Orląt”, rozstrzelanego po wyreżyserowanym procesie w 1952 roku.

Gen. Ścibior został w środę pochowany z honorami wojskowymi w mogile przy kościele garnizonowym w „Szkole Orląt” w Dęblinie. Jego szczątki odnaleźli badacze Instytutu Pamięci Narodowej na „Łączce” na cmentarzu wojskowym na Powązkach w 2017 roku.

Prezydent podkreślił, że dzięki specjalistom z biura poszukiwań i identyfikacji IPN, po 67 latach od śmierci gen. Ścibiora, możliwy jest jego godny, żołnierski, chrześcijański pogrzeb.

„Na naszych oczach dokonał się akt sprawiedliwości i triumf historycznej prawdy. Ta podniosła uroczystość budzi w naszych sercach smutek i żal, gniew wobec katów najlepszych synów Rzeczypospolitej, ale niesie także dumę i pokrzepienie. Przypomina, że Polska miała obrońców tej miary, co gen. Ścibior. Umacnia nadzieję, że kolejne pokolenia strażników polskiego nieba będą go naśladować, że będą próbować dorównać mu w żołnierskim rzemiośle, że będą go stawiać sobie za wzór czystego, żarliwego patriotyzmu” – napisał prezydent w liście, który podczas uroczystości odczytał zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała.

Prezydent podkreślił, że niewinna i niezasłużona śmierć gen. Ścibiora była jedną ze zbrodni komunistycznych, które przez dziesiątki lat były przemilczane i które „domagają się szczególnego upamiętnienia i jednoznacznego potępienia”.

„Ten uroczysty pogrzeb, ceremoniał wojskowy i białoczerwony sztandar pochylony przed zasługami i męczeństwem gen. Ścibora to znaki naszej wdzięczności i pamięci o nim. To wyraz najwyższego szacunku wobec wspaniałego Polaka, który dla naszego życia, wolności i bezpieczeństwa gotów był do olbrzymich poświęceń” – napisał prezydent.

Szczepan Ścibior w latach 1947-1951 był komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po brutalnym śledztwie i reżyserowanym procesie został on skazany na śmierć i rozstrzelany w 1952 r., a jego ciało pogrzebano w nieznanej rodzinie, bezimiennej mogile.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl