fot. cbsp.policja.pl

Kolejne zatrzymania w związku z oszustwami podatkowymi

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób w wyniku śledztwa dotyczącego m.in. oszustw podatkowych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty karno-skarbowe, dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentów. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane, wobec trzech zastosowano dozór policyjny.

Grupa działała co najmniej od stycznia 2014 roku – mówi aspirant Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

– Terenem ich działania były głównie województwa mazowieckie oraz śląskie, ale także państwa Unii Europejskiej. W ramach działających podmiotów gospodarczych, współpracujących z innymi podmiotami, wystawiano nieodzwierciedlające rzeczywisty stan deklaracje podatkowe celem uchylania się od opłacania należnego podatku VAT. Ponadto wystawiano faktury VAT na towary między innymi takie jak: odzież, obuwie czy sprzęt AGD. Grupa dokonywała importu towarów z krajów azjatyckich na podstawie zupełnie innych dokumentów niż te przedstawiane przy odprawie celnej na terenie Unii Europejskiej, następnie towar na fakturach opuszczał teren RP, a faktycznie pozostawał w kraju – powiedział aspirant Maciej Czarnecki.

Wysokość podatków, które nie trafiły do budżetu państwa szacowana jest na ponad 25 mln. zł. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia i grzywny.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi CBŚP w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

RIRM

drukuj