fot. gov.pl

Śląskie: KAS wykryła puste faktury na 22,5 mln zł

Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Ministerstwem Finansów wykryła proceder wystawiania i posługiwania się tzw. pustymi fakturami na łączną kwotę 22,5 mln złotych. Uczestniczyło w nim osiem podmiotów z kilku województw.

„Śląska KAS wykryła nielegalny proceder polegający na wystawianiu i posługiwaniu się pustymi fakturami przez kilka podmiotów gospodarczych. We współpracy z ekspertami Ministerstwa Finansów i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej odkryli, że podatnicy podawali nieprawdziwe dane w deklaracjach podatkowych. Wykorzystali tzw. puste faktury na prawie 22,5 mln zł” – poinformowała dziś nadkom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Dokładna analiza i dane z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) wykazały, że w nielegalnym procederze uczestniczyło osiem firm z kilku regionów. Śląska i lubelska KAS przeszukały 20 lokalizacji na terenie woj. mazowieckiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Zabezpieczono dokumentację papierową i na nośnikach elektronicznych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że uszczuplenia w podatku VAT sięgają 4,2 mln zł. Szef KAS zablokował na 17 rachunkach bankowych 5 firm kwotę 637 tys. zł.

KAS nie ujawnia, w jakiej branży działają podmioty, które uczestniczyły w procederze. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów, trwa postępowanie przygotowawcze.

„Dopiero po szczegółowym zbadaniu sprawy zapadnie decyzja w sprawie zarzutów. Dokumentowanie zdarzeń gospodarczych, które nie miały miejsca, to przestępstwo, które ma związek z wyłudzaniem podatku VAT” – przypomniała nadkom. Kmiecik.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl