cbsp.policja.pl

10 osób zatrzymanych za oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy

CBŚP, KAS i prokuratorzy ze Szczecina poinformowali, że rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzani m.in. o oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw – powiedziała dziś rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Według rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji grupa mogła działać od 2013 roku do początku 2017 roku.

Wówczas to w ramach różnych podmiotów gospodarczych wystawiano nieodzwierciedlające właściwego stanu faktycznego deklaracje podatkowe w celu uchylania się od opłacania należnego podatku VAT. Nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót gospodarczy miały udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie legalności środków finansowych, pochodzących z popełnienia czynów zabronionych” – powiedziała kom. Jurkiewicz.

Według śledczych działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności państwowych o ponad 1,5 miliona złotych.

1 października policjanci z CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie zatrzymali 10 osób.

W trakcie działań w woj. mazowieckim i łódzkim śledczy przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych i siedziby ich firm. Zabezpieczyli dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci.

Jak przekazała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, wśród zatrzymanych jest adwokat.

Zebrane dowody wskazują na to, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej aktywnie działał on w grupie przestępczej, podejmując między innymi działania w celu legalizacji wyłudzonych środków finansowych, czyli prania brudnych pieniędzy” – tłumaczyła prokurator.

Podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty prania brudnych pieniędzy, działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych.

Wobec dwóch zatrzymanych sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu. Natomiast wobec siedmiu prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych od 10 do 150 tys. złotych oraz zakazu opuszczania kraju i wzajemnych kontaktów.

Zatrzymanym może grozić nawet do 12 lat więzienia.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl