Kolejny tydzień szczytu klimatycznego w Marrakeszu

W Marrakeszu rozpoczyna się drugi tydzień 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Głównym tematem podejmowanym przez przedstawicieli blisko dwustu państw jest realizacja porozumienia paryskiego.

Wynegocjowana przed rokiem umowa jest korzystna dla Polski, mówi, bowiem nie tylko o redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także o pochłanianiu dwutlenku węgla m.in. przez lasy, biorąc pod uwagę specyfikę poszczególnych krajów

Pierwszy tydzień był bardzo pracowity dla negocjatorów. Polska delegacja jest aktywna i widoczna – tak pierwszy tydzień szczytu podsumował wiceszef resortu środowiska Paweł Sałek.

– Można powiedzieć, że jesteśmy może nie jedną z największych delegacji, ale na pewno widoczną w sensie stacjonarnym i w sensie aktywności. Nie widzę powodu, żeby Polska – jeśli chodzi o ochronę środowiska czy ogólnie – mówiąc o polityce międzynarodowej nie była naprawdę poważnym graczem – powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska.

Obok przedstawicieli ministerstwa środowiska w skład delegacji weszli także m.in. przedsiębiorcy oraz osoby reprezentujące Lasy Państwowe. Szczyt jest dla nich szansą do promocji polskich rozwiązań, mających zredukować ilość dwutlenku węgla w atmosferze. W Marrakeszu Polska zabiega także o poparcie swojej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Między innymi było to spotkanie z państwem – bardzo ważnym z punktu widzenia ONZ-u, dlatego że jest to pełnoprawny podmiot prawa międzynarodowego – z Wyspami Zielonego Przylądka. Na następny mamy zaplanowanych kilkanaście spotkań związanych z promocją polskiej kandydatury – wyjaśnił Paweł Sałek.

Maroko przywiązuje bardzo dużą wagę do organizacji szczytu, jest dobrze przygotowane – ocenił ambasador Polski w tym kraju Marek Ziółkowski.

– Oni wyraźnie chcą postawić na rolę Afryki i pokazać, że nie tylko Europa, Stany, Chiny czy inne kraje, ale także Afryka – Maroko, jako reprezentant Afryki – bardzo dużo robi dla klimatu – podkreślił Marek Ziółkowski.

Drugi tydzień szczytu klimatycznego w Marrakeszu jest bardzo istotny z punktu widzenia polskiej delegacji. We wtorek rozpoczynają się bowiem obrady Segmentu Wysokiego Szczebla, na których kraj reprezentował będzie minister Jan Szyszko. Na środę zaplanowano prezentację w sprawie leśnych gospodarstw węglowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl