Kolejne zwolnienia w tyskiej fabryce Fiata

Kolejne zwolnienia w związku z redukcją zatrudnienia w fabryce Fiata  – teraz wiele zależy od ministra gospodarki bo pracę może stracić nawet 4 tys. osób – powiedział radny Tych Grzegorz Kołodziejczyk.

Związane z tyską fabryką Fiata firmy Delfo Polska i DP Metal Processing zwolnią w sumie ok. 290 pracowników.

Redukcja zatrudnienia w firmach kooperujących z Fiatem to następstwo zmniejszenia produkcji samochodów w fabryce, która rozpoczęła zwolnienia grupowe 1450 osób. W końcu ubiegłego roku zwolnienie 120 pracowników zapowiedziała też współpracująca z Fiatem firma Johnson Controls, której zakład mieści się w pobliskim Bieruniu.

– Jest to bardzo trudna sytuacja dla nas, natomiast tę sytuację przewidywaliśmy już dawno. Przypomnę, że już w czerwcu ubiegłego roku odbywały się konferencje na których związki zawodowe, szczególnie Solidarność, jak i Prawo i Sprawiedliwość, mówiło się głośno o tym, że zwolnienia w Fiat Auto Poland spowodują zwolnienia również w spółkach córkach. Tutaj jest bardzo duża rola ministerstwa, a z informacji, które mamy, wicepremier Piechociński wycofał się z pewnych zobowiązań. Miasto Tychy przygotowało pakiet pomocowy dla osób zwalnianych. Natomiast teraz piłeczka jest na pewno po stronie Piechocińskiego – mówił Grzegorz Kołodziejczyk.

Jak dodaje, w związku ze zwolnieniami w Fiacie pracę może stracić de facto 4 tyś. osób.

– 1450 osób z linii „Fiata” to jest jedna zmiana; to jest 1/3. Spółki, które kooperują z „Fiatem”, nawet jeżeli nie produkują w 100. proc. dla „Fiata”, ale np. produkują w 30. proc. to one muszą też zwolnić 1/3 załogi. I tak wynika z tego rachunku ekonomicznego. Może się to skończyć około 4 tyś. zwolnionych osób, a wielokrotnie są to jedyni żywiciele rodzin, są to matki wychowujące samotnie dzieci – takie informacje mamy – powiedział Grzegorz Kołodziejczyk.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl