fot. PAP/EPA

Kolejne zatrzymania protestujących na Białorusi

Milicja na Białorusi zatrzymała ponad 140 osób podczas demonstracji w głównych miastach kraju – poinformowało Centrum Praw Człowieka Wiasna. Uczestnicy protestów domagają się nowych wyborów prezydenckich.

Protesty na Białorusi rozpoczęły się po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. Demonstrujący domagają się nowych wyborów i ustąpienia Aleksandra Łukaszenki. Chcą także uwolnienia osób uznanych za więźniów politycznych. Uczestnicy protestów domagają się, aby milicja poniosła odpowiedzialność za brutalne działania wobec demonstrujących i aresztowanych.

Niedziela była 134. dniem protestów. Białorusini protestowali m.in. w Mińsku, Witebsku, Grodnie, Nowopołocku, ale także w mniejszych miastach. Według Centrum Praw Człowieka Wiasna, zatrzymano ponad 140 osób. Zdecydowana większość zatrzymanych – około 100 osób – to uczestnicy demonstracji w Mińsku.

Pokojowe, uznawane przez władze za nielegalne akcje, protesty odbywają się w stolicy ale także w różnych miejscach i o różnych porach. Jest to związane z represjami stosowanymi przez władze.

 

TV Trwam News

drukuj