fot. pl.wikipedia.org

Kolejne rozmowy w sprawie tzw. „Dużego Opola”

Na jutro zaplanowano kolejną rundę mediacji w sprawie tak zwanego „Dużego Opola”. Pierwsze porozumienie zawarto wczoraj.

Szczegóły ustaleń przyjętych przez wszystkie strony nie są jednak znane. Porozumienie wymaga jeszcze akceptacji ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sprawa dotyczy powiększenia Miasta Opola na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z lipca ubiegłego roku. Zgodnie z nim, od początku bieżącego roku z czterech gmin sąsiadujących z Opolem odłączono 12 sołectw i włączono je w granice stolicy regionu.

Decyzja ta wywołała liczne protesty, czego efektem są trwające obecnie mediacje – mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek.

Ta procedura w stosunku do gminy Dobrzeń Wielki wywołała niezadowolenie wśród samorządowców tej gminy i części mieszkańców. Efektem tego były rozpoczęte jakiś czas temu mediacje między miastem Opole a gminą Dobrzeń Wielki w zakresie ewentualnego pokrycia strat potencjalnych, które – jak uważa samorząd Dobrzenia Wielkiego poniesie z uwagi na utratę części swojego terenu, w tym części elektrowni Opole. Mediacje dobiegają końca i prawdopodobnie jutro będę mógł zapoznać się z efektem tych mediacji – podkreśla Sebastian Chwałek.

Tymczasem w najbliższą niedzielę ma się odbyć kolejny marsz przeciwników powiększenia miasta który (jak co miesiąc) przejdzie ulicami Opola.

RIRM

drukuj