fot. PAP/Andrzej Grygiel

Kolejna tura rozmów związkowców z Kompanią Węglową

Dziś odbędzie się kolejna runda rozmów związkowców z Kompanii Węglowej z zarządem spółki ws. płac. Tydzień temu strona społeczna została poinformowana o planach zbycia kopalń Kompanii na rzecz Polskiej Grupy Górniczej.

Wciąż jednak nie ma porozumienia w kwestii poziomu wynagrodzeń, a w zakładzie od kilku tygodni trwa z tego powodu spór zbiorowy.

Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w Kompanii Węglowej, podkreśla, że związkowcy oczekują propozycji porozumienia.

– Prosiliśmy, żeby na kolejne spotkanie zarząd przedstawił projekt porozumienia. Mam nadzieję, że go przedstawi i  wtedy się do tego odniesiemy. Będziemy wiedzieć, o co chodzi inwestorom, o co chodzi zarządowi i w jakim kierunku to zmierza. To zaczęło zbliżać się powoli albo do osiągnięcia porozumienia, albo że się rozejdziemy, nie spisując porozumienia. Może się różnie skończyć – powiedział Bogusław Hutek.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma, zatrudniająca ponad 34 tys. osób i produkująca ok. 28 mln ton węgla rocznie.

Zgodnie z planem naprawczym, najdalej do połowy roku, aktywa KW mają trafić do Polskiej Grupy Górniczej. Wśród firm energetycznych, które chcą zainwestować w PGG są PGE, Energa oraz PGNiG Termika. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks.

RIRM

drukuj