Polska pod wpływem niżu w ciepłym powietrzu zwrotnikowym

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych, jedynie południowo-wschodnia część kontynentu znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Polska będzie pod wpływem niżu znad Zatoki Botnickiej w ciepłym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i rośnie.

W środę na Mazowszu, Podlasiu, Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie małe od zachodu wzrastające do dużego i przelotne opady deszczu, a od godzin południowych miejscami także burze. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, okresami opady deszczu, głównie przelotne. Temperatura maksymalna: w północno-zachodniej połowie kraju od 14 do 17 st., jedynie na wybrzeżu około 13 st., na pozostałym obszarze Polski od 16 do 21 st., a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – od 21 do 23 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz oraz początkowo na wybrzeżu wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h.

W nocy ze środy na czwartek na południowym wschodzie i krańcach wschodnich Polski początkowo zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu, a na Podkarpaciu możliwe również burze; później zanik opadów i rozpogodzenia, ale nad ranem miejscami, zwłaszcza w dolinach, mgła, lokalnie ograniczająca widzialność do 200 m. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, ale na północnym zachodzie wzrost zachmurzenia do dużego i słabe opady deszczu. Nad ranem w kotlinach sudeckich możliwa mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 5 do 8 st., niższa na Suwalszczyźnie – około 4 st., wyższa na Podkarpaciu – od 8 do 10 st. Wiatr słaby, na północnym zachodzie początkowo umiarkowany. Wiatr południowo-zachodni, od zachodu skręcający na południowy.

W czwartek na południowym wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże, rano w dolinach karpackich lokalnie mgła zmniejszająca widzialność do 200 m, a po południu w Karpatach możliwe przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu, głównie w zachodniej połowie kraju. Temperatura maksymalna od 12, 15 st. na wybrzeżu, Pomorzu i krańcach zachodnich kraju, około 17 st. w centrum, do 19 st. na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr z kierunków południowych, słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany.

W Warszawie w środę zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna 18 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W nocy zachmurzenie małe. Możliwe silne zamglenia oraz mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna 7 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

PAP/RIRM

drukuj